Budowa swojego domu – jak się przygotować?

W życiu wielu osób przychodzi moment, w którym zaczynają szukać swojego miejsca na świecie, swojego kąta, gdzie nikt nam nie przeszkodzi regenerować się w chwilach wolnych od pracy. Takim miejscem, dla wielu, jest wymarzony dom. Własny, jednorodzinny, bez uciążliwych sąsiadów z góry, dołu, boku. Bez hałasujących dzieciaków na placu zabaw pod blokiem, bez pijaczków witających nas przed wejściem do windy. Taka inwestycja – budowa własnego domu jednorodzinnego – wymaga od nas znacznych nakładów – zarówno pracy jak i czasu. W tym poradniku pokażemy, w jaki sposób się do budowy własnego domu przygotować.

Reklama

Wyszukiwanie lokalizacji

O ile nie planujemy zakupu już wybudowanego przez developera domu, bądź też budynku z rynku wtórnego, musimy przygotować się mentalnie na długie tygodnie a nawet miesiące załatwiania papierkowej roboty i dopełniania formalności. Pierwszym etapem jest jednakże każdorazowo zakup działki, którego również należy dokonać rozważnie.
Po pierwsze – należy sprawdzić czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, i czy budowa domów jednorodzinnych w danym rejonie jest możliwa.
Po drugie – sprawdzić, czy teren na którym planujemy budowę nie jest określony jako zalewowy bądź też – to szczególnie ważne w przypadku domów budowanych w górach – osuwiskowych.
Po trzecie – należy sprawdzić sąsiedztwo. Nie, nie chodzi tu o to, czy nasi sąsiedzi nie są pijakami (takie rzeczy w końcu się zmieniają), ale czy w sąsiedztwie nie znajduje się np. browar, oczyszczalnia ścieków, wysypisko bądź też uciążliwy zakład przemysłowy.

Biurokracja przy budowie domu

W przypadku gdy zakupiona przez nas działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, musimy skierować się z prośbą do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek składamy najczęściej w wydziale urbanistyki lokalnego urzędu gminy. Do naszego wniosku konieczne jest dołączenie mapy geodezyjnej z uwidocznieniem wszystkich okolicznych budynków, sieci i przyłączy. W celach projektowych zachodzi konieczność uaktualnienia wspomnianej mapy przez geodetę.
W składanym wniosku musimy określić m.in. granice działki, planowany sposób zagospodarowania, zapotrzebowanie na media a także parametry techniczne inwestycji.

Kolejnym etapem jest wybór projektu naszego domu.

Tutaj mamy do wyboru dwie ściezki – albo kupno gotowego projektu, według którego będzie prowadzona budowa domu, bądź też projekt indywidualny. Ten drugi przypadek jest niestety znacznie droższy, orientacyjny koszt projektu to 5-10% całkowitego kosztu inwestycji. W przypadku gotowego projektu, koszt całkowity najczęściej zamyka się w przedziale 1500-2000 złotych, i jest to kwota całkowicie akceptowalna z perspektywy budującego.

Poza projektem potrzebne nam są również techniczne warunki podłączenia do sieci, które wydawane sa przez lokalna firmy dostarczające media (energię elektryczną, wodę, gaz)

Ostatnim etapem biurokratycznym jest wniosek o pozwolenie na budowę, składany w lokalnym starostwie powiatowym. Należy pamiętac, iż do tego wniosku musimy załączyć również projekt budowlany, oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do działki, decyzję o warunkach budowlanych (gdy była wymagana) oraz cały szereg dodatkowych dokumentów, uzależnionych w dużej mierze od obszaru w którym budujemy dom.

Wybór firmy budowlanej

Ostatnie lata to okres w którym branża budowlana przechodzi silny kryzys, który odciska się przede wszystkim na firmach usługowo-budowlanych – wykonawcach. Wiele firm musiało zakończyć działalność z powodu braku zleceń, ale wbrew pozorom, ta sytuacja jest korzystna dla Klientów. Firmy które chcą przetrwać kryzys muszą stale podnosić jakość usług i obniżać koszty działania, co przekuwa się na podniesienie stosunku ceny do jakości usług budowlanych, co jednakże nie oznacza, iż możemy zatrudnić pierwszego wykonawcę z brzegu. W przypadku firm, których głównym obszarem działalności jest budowa domów, wystarczające powinno być dokonanie swoistego „wywiadu” – poproszenie o namiary na wybudowane dotychczas przez firmę budynki i skontaktowanie się ze zleceniodawcami. Powinna nas szczególnie interesować terminowość budowy oraz dotrzymanie ustaleń kosztorysowych.

Pomocne może się także okazać wykorzystanie wyszukiwarki google w wyszukiwaniu opinii o firmie.

 

Stopka autorska: budowa domów – http://www.coolship.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz