Odpowiednie warunki pracy

Zatrudniając ludzi w swojej firmie musisz pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie warunki pracy zgodne z przepisami BHP. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm budowlanych, produkcyjnych czy instalacyjnych.

Reklama

W polskim prawie kwestie zabezpieczenia pracowników są uregulowane oddzielnymi przepisami dlatego należy ich przestrzegać, aby nie narazić się na kary czy upomnienia od inspektora pracy. Praca na wysokościach, przy budowie czy na linii produkcyjnej wiąże się z większym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu czy sprawności fizycznej dlatego konieczne są akcesoria ochrony osobistej każdego pracownika. Do tego rodzaju produktów zaliczamy kaski, hełmy, okulary ochronne, specjalne obuwie i uniformy, ale także linki zabezpieczające, maski, rękawice czy znaki informacyjne i ostrzegawcze. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć swoim pracownikom odpowiednie akcesoria BHP nieodpłatnie i w koniecznej ilości. Do tego oczywiście to pracodawca zawsze ponosi pełną odpowiedzialność za jakikolwiek wypadek na terenie wykonywanych prac. Dlatego musi zadbać o szkolenia i wyposażenie załogi. Każdy pracownik powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętność korzystania z tych akcesoriów. Dlatego też przeprowadza się wstępne i okresowe szkolenia pracowników, na których przypominane są zasady pracy. Wówczas możemy być pewni, że prace zostaną wykonane poprawnie i bezpiecznie. W każdej firmie zatrudniającej powyżej 10 osób pracodawca musi także wyznaczyć osobę odpowiedzialną za pierwszą pomoc przedmedyczną. Pracownik musi wyrazić na to zgodę i przejść obowiązkowe szkolenie z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i postępowania w przypadku wypadku w zakładzie pracy. Przedsiębiorstwo musi być także wyposażone w apteczki medyczne i znaki ewakuacyjne.

Warto o tym wszystkim pamiętać, gdyż zatrudniając ludzi jesteś odpowiedzialny za ich zdrowie i życie. Przepisy nie są zbytnio wymagające, a na pewno zabezpieczają twoich ludzi i ciebie. Dla każdego bowiem istotne jest zarówno poprawne wykonanie zlecenia czy produktów, zadowolenie klienta, ale także odpowiednie okoliczności pracy, które warunkują dobre samopoczucie i zapobiegają przemęczeniu. Postępując zgodnie z wymaganiami i przepisami masz pewność, że praca w twojej firmie jest bezpieczna i nie grożą ci żadne grzywny od inspektora pracy.

Stopka autorska: P.P.H.U. Zalewski Marek-sprzedaż kostki granitowej – http://bruk-zalewski.ntc.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz