Ważne informacje z zakresu BHP dla właścicieli firm

Obowiązkiem każdego właściciela firmy jest zapewnienie obsługi z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Nie musi być to pełen etat, ale koniecznie jego część. Głównymi zadaniami BHP-owca jest dbałość o dokumentacje techniczną, sprawność maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwie, przeprowadzanie okresowych i wstępnych szkoleń z tego zakresu, a także sporządzanie kart wypadkowych oraz ocen ryzyka zawodowego dla każdego stanowiska.

Reklama

Bardzo ważnym aspektem w przypadku większych przedsiębiorstw jest także wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to szczególnie istotne w firmach, gdzie pracownicy obsługują różnego rodzaju maszyny oraz urządzenia i jest większe prawdopodobieństwo narażenia zdrowia i życia. W firmach zatrudniających powyżej 20 osób wymagane jest stworzenie komórki przeszkolonej w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej i reakcji na zagrożenie życia lub zdrowia pracowników. Wiadomym jest, że w sytuacji wypadku bądź bezpośredniego narażenia życia liczy się czas reakcji i zimna krew, dlatego też jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko i pracownik musi wyrazić zgodę na tego typu obowiązki. Osoby wyznaczone do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej co jakiś czas przechodzą także szkolenia okresowe przypominające główne zasady. Oprócz komórki odpowiedzialnej za udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w każdym przedsiębiorstwie obowiązkowe są apteczki medyczne zawierające produkty pierwszego kontaktu takie jak bandaże, opaski, rękawiczki, maseczki, folie ochronne oraz opatrunki, nożyczki i chusty trójkątne. Zgodnie z przepisami w każdej firmie muszą być także oznaczone drogi ewakuacyjne, wszystkie schody oraz przejścia. Wszystkie te działania mają na celu usprawnienie pracy i właściwą i szybką reakcję w przypadku zagrożenia. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest także bardzo pomocna w życiu codziennym. Nie raz byliśmy świadkami omdlenia w autobusie czy kolizji samochodowej. W tych przypadkach wiedza o podstawowych czynnościach w zakresie udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej okazuje się być na wagę złota. Dlatego też warto interesować się tym tematem i nauczyć kilku zasad, które uratują życie.

Wracając do tematu BHP w przedsiębiorstwie warto nadmienić, iż jest to obowiązek każdej firmy. W razie kontroli i ujawnienia braków dokumentacji czy niewłaściwego wyposażenia przedsiębiorstwa grożą nam sowite kary, a tak naprawdę możemy ich uniknąć niewielkim kosztem, który pokryje częściowy etat inspektora BHP.

Stopka autorska: Masil Outsourcing- organizator szkoleń BHP we Wrocławiu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz