Budować dom samodzielnie, czy go kupić?

Osoby, które zastanawiają się nad wejściem w posiadanie domu, muszą odpowiedzieć sobie na kilka dodatkowych pytań. Jedno z najważniejszych związane jest z tym, czy lepiej zdecydować się na jego budowę we własnym zakresie, czy też kupić go czy to od dewelopera, czy to korzystając z oferty przygotowanej przez osobę prywatną. Teoretycznie, budowa wydaje się propozycją zdecydowanie bardziej kuszącą, pozwala bowiem na stworzenie domu w pełni odpowiadającego naszym potrzebom. W praktyce jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Cienie budowy domu
jednym z największych problemów, z jakimi borykają się osoby myślące o samodzielnej budowie domu, jest czas niezbędny do tego, aby zrealizować tego rodzaju zamiar. Już samo załatwianie niezbędnych formalności może trwać kilkanaście miesięcy, problemem okazuje się przy tym również znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej i nadzorowanie jej prac. Przeciwko samodzielnej budowie domu przemawia też argument finansowy. Doświadczenia osób decydujących się na taki krok potwierdzają, że koszty potrafią rosnąć nad wyraz szybko, trudno przy tym znaleźć sposoby na oszczędności mając świadomość tego, że najprawdopodobniej zwiększą one koszty związane z eksploatacją nieruchomości.

Blaski i cienie zakupu domu
Bez względu na to, czy kupujemy dom od dewelopera, czy też wchodzimy w posiadanie rozwiązania będącego własnością osoby prywatnej, musimy liczyć się z tym, że nakładamy na siebie pewne ograniczenia. Zgadzamy się na to, że dom będzie odbiegał nieco od wizerunku nieruchomości naszych marzeń i że pewnych pomysłów z nim związanych nie uda nam się zrealizować. W zamian otrzymujemy jednak lokum niemal natychmiast gotowe do zasiedlenia, a koszt jego zakupu, nawet jeśli jest dość wysoki, jest nam znany od samego początku i nie musimy obawiać się jego wzrostu. Nie bez znaczenia jest i to, że otwiera się przed nami znacznie więcej możliwości związanych z samym wyborem nieruchomości, możemy mieć więc wpływ na to, gdzie będzie ona zlokalizowana. Argumentem przemawiającym za zakupem gotowego domu, np. od Diamond Properties, który kończy 6 Dzielnicę we Wrocławiu: http://www.6-dzielnica.pl/domy,m,mg,8,  jest również pewna gwarancja solidności dawana nam czy to przez dewelopera, czy to przez poprzedniego właściciela.

Wybierając dom, jako typ nieruchomości, w której chcemy zamieszkać, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników związanych z jego eksploatacją. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych rozczarowań, związanych np. z wysokimi rachunkami.

Stopka autorska: http://www.6-dzielnica.pl/domy,m,mg,8 – http://www.6-dzielnica.pl/domy,m,mg,8

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz