Dom – budować czy kupić od dewelopera

Kupno własnego lokum jest ważną sprawą – przyszły właściciel chce, aby dom jak najbardziej odpowiadał jego standardom, mieścił się w dogodnej i korzystnej lokalizacji oraz był dobrym sposobem na ulokowanie niemałego kapitału. Do wyboru są dwie, najczęściej wybierane opcje: można własny dom wybudować od podstaw albo kupić gotowy od dewelopera z rynku pierwotnego lub wtórnego. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które trzeba dokładnie rozważyć przed podjęciem decyzji.

Budowa domu – wady i zalety

Niezaprzeczalną zaletą jest budowy domu od podstaw jest fakt, że można wybrać dowolny projekt budynku i decydować o rozkładzie i wielkości pomieszczeń – bez przeszkód można ingerować w każdy element budowy. Jest to również tańsza opcja – ceny zarówno materiałów, jak i opłaty za pracę robotników mocno spadły na przestrzeni lat. Do tego jeśli ktoś zna się na budowie część wykończenia może zrobić samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić kolejne pieniądze. Jednakże stoi za tym również potężna wada – czas. Wybudowanie i odpowiednie wykończenie domu zajmie mnóstwo czasu. Ponadto trzeba zakupić odpowiednią działkę, uzyskać mnóstwo pozwoleń i wpisów, a cały proces może śmiało zająć dwa lata. Może okazać się również, że w trakcie budowy dojdzie do błędów, a więc wszystko będzie się przeciągać o kolejne tygodnie czy miesiące.

Kupno domu – wady i zalety

Kupując gotowy budynek od dewelopera nie trzeba długo czekać na urzeczywistnienie się marzeń o własnym domu. Można zdecydować się zarówno na nowy, ledwo oddany dom, w którym nikt jeszcze nie mieszkał, albo klimatyczny dom z duszą z rynku wtórnego – wybór jest szeroki, więc nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie odpowiedni dla siebie budynek i lokalizację (przykład domów szeregowych oferowanych przez dewelopera w stanie skończonym). Cały proces zakupu przebiega sprawniej, nie trzeba denerwować się żmudnym załatwianiem tak wielu formalności i doglądania budowy przez długie miesiące, jak w przypadku budowy domu od podstaw. Wadą oczywiście jest, że ingerencja w pomieszczenia jest mocno ograniczona. Nie można więc w dowolny sposób powiększyć lub pomniejszyć pokoju, kuchni czy łazienki, choć jest to kwestia negocjacji. Czasem deweloper jest w stanie pójść na niezbyt duże ustępstwa i wygospodarować w ramach metrażu dodatkową przestrzeń lub ją powiększyć.

Obydwie opcje mają swoje wady i zalety. Najważniejszą zaletą zakupienia gotowego domu jest czas – marzenia mogą spełnić się niemal od razu, bez stresu, którego dostarcza doglądanie postępów na budowie, warto więc poważnie rozważyć zakup gotowego domu. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że „gotowy dom” oznacza często dom, który jest na etapie budowy. Gotowy w znaczeniu, że wszelkie formalności związane z pozwoleniami są załatwione lub znajdują się na etapie finalizacji. Niezależnie od tego, na którą z opcji przyszły właściciel się zdecyduje – budynek ma być dobrą inwestycją na lata.

Stopka autorska: przykład – http://www.6-dzielnica.pl/domy,m,mg,8

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz