Pierwsze formalności związane z budową domu

Każdy marzy o własnym domu z ogródkiem, w którym można by było założyć rodzinę, żyć dostatnio i spokojnie. Marzenia są często przytłumiane przez niepokój w związku z nasuwającymi się pytaniami: w jaki sposób to wszystko zrealizować? Planowanie budowy to twardy orzech do zgryzienia, dlatego warto krok po kroku zaplanować sobie wszelkie, nawet te najdrobniejsze szczegóły i zawsze trzymać się swojej listy.

Reklama

Niektórzy zgodnie twierdzą, iż najwięcej problemów stanowi samo rozpoczęcie budowy, a co za tym idzie, uzyskanie zgody na to przedsięwzięcie. To prawda, że wiąże się to z mnóstwem papierkowej roboty oraz biegania po urzędach. Musimy zatem wygospodarować sobie na wszystkie te rzeczy odpowiednią ilość czasu.

Krokiem pierwszym w naszych działaniach będzie uzyskanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Wiąże się to z tym, iż musimy udać się do gminy oraz sprawdzić czy jest przygotowany aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nasza działka należy do obszarów budowlanych, wtedy śmiało możemy udać się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy aby tam złożyć wniosek o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.  Jeżeli gmina nie posiada planu zagospodarowania, w następnej kolejności musimy złożyć wniosek w Wydziale Architektury Urzędu Gminy z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu.

Jeszcze wcześniej warto sporządzić projekt naszego wymarzonego gniazdka, przyda nam się także kopia mapy zasadniczej, którą otrzymamy w Wydziale Geodezji Urzędu Gminy. Kolejny etap naszej papierkowej roboty to zwrócenie się do zakładu gazowego, wodno- kanalizacyjnego, a także energetycznego z prośbą o wydanie warunków technicznych dostawy wszelkiego rodzaju mediów. Należy także zgłosić się do zarządu drogi aby ten z kolei wydał oświadczenie o możliwości podłączenia naszej działki z drogą publiczną.

To niestety nie jest koniec naszego uganiania się po urzędach, bowiem w następnej kolejności do naszych obowiązków należy skompletowanie wszelkich ważnych dokumentów (na przykład wyrys z mapy ewidencji gruntu, wypis z rejestru gruntów) i przygotowanie charakterystyki budowlanej naszego obiekty czyli całkowity obrys budynku z planowanym umieszczeniem go na działce.

To pierwsze wstępne formalności, których musimy dopilnować, aby nasza budowa w ogóle powstała. Nie można się zniechęcać, bowiem od naszego zorganizowania samozaparcia uzależnione jest samo sedno sprawy. Natomiast już na tym etapie możemy zająć się bardziej przyjemnymi rzeczami, takimi jak odpowiedni wybór schodów, które jak wiadomą są ozdobą każdego piętrowego domku jednorodzinnego.  Jeżeli chcemy aby nasze wnętrze wyglądało nowocześnie i komfortowo, warto zdecydować się na schody metalowo-drewniane. Schody wykonane z najlepszej jakości materiałów, z pewnością okażą się prawdziwą perełką w naszym mieszkaniu.

Stopka autorska: http://koniczynka.info/schody/na-betonie/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz