Oświetlenie klatki schodowej

Klatka schodowa w domu piętrowym jest pomieszczeniem, które każdy z domowników odwiedza w ciągu dnia co najmniej kilkanaście razy. Dlatego właśnie bardzo istotne jest, aby oświetlenie w tym miejscu było wystarczająco mocne, a zarazem nie wprowadzało niemiłego wrażenia. Niestety, łatwo przedobrzyć w tym temacie i zamiast ciepłego, miłego blasku uzyskać „pokój przesłuchań”. Tymczasem, wcale nie potrzeba wiele, aby nasze schody otuliły się wyraźnym, ale jednocześnie nastrojowym światłem. Dzisiejsza technika pozwala na różnorodne podświetlenie stopni, bez względu na to, czy są to schody modułowe, proste, ciężkie w formie, szklane, drewniane, jasne, czy ciemne.

Reklama

Oświetlenie schodów powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również spełniać rolę dekoracji. Na klatce schodowej musi znaleźć się kilka źródeł światła- zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia ze schodami zakręcającymi, czyli schodami modułowymi, zabiegowymi, lub spiralnymi.

Duże klatki dają spore pole do popisu, natomiast w małych musimy wykazać się inwencją i odrobiną sprytu, aby nie obciążyć wizualnie przestrzeni. W przypadku tych pierwszych dobrym pomysłem są obszerne żyrandole. Schody to pomost między poszczególnymi piętrami domu, zatem można pokusić się o pewnego rodzaju zabawę stylistyczną. W domu, który jest urządzony bardzo nowocześnie świetne wrażenie zrobi klatka schodowa w dawnym stylu, czyli ozdobiona w piękne lampiony, ciekawy dywan, obrazy w starych, ciężkich ramach. Jeżeli budynek jest wyposażony w schody modułowe, wówczas na tzw. półpiętrze (o ile jest wystarczająco duże) ciekawym dodatkiem będzie stolik w stylu vintage, na którym umieścimy dodatkowe źródło ciepłego światła w postaci świeczek, albo lampki elektrycznej również nawiązującej wyglądem do reszty klatki schodowej. W przypadku małych przestrzeni lepiej sprawdzi się surowa, nowoczesna architektura i oświetlenie, które nie zajmuje dużo miejsca. W tym wypadku idealne będą listwy oświetleniowe, które nie tylko podkreślą linię stopni i zapewnią bezpieczeństwo użytkowania, ale także nadadzą schodom bardzo ciekawy wygląd. To rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku schodów modułowych, a także spiralnych, które zakręcając tworzą niezwykły, świetlny wachlarz. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie źródeł światła rozproszonego. Bardzo modne są plafony produkowane w formie przydymionych szyb, które montuje się na ścianach. Niektóre modele posiadają ciekawe wzornictwo, dzięki czemu stają się dodatkową dekoracją w pomieszczeniu. Tego typu plafony są bezpieczne, ponieważ są wykonane z tworzywa sztucznego.

Stopka autorska: http://coraschody.net.pl/ – schody modułowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz