Wybór konkretnej konstrukcji i modelu schodów nie zawsze zależy od naszych osobistych upodobań. Najczęstszą przeszkodą w tym względzie, jest prozaiczny brak odpowiedniej przestrzeni, niezbędnej do zbudowania schodów, po których w miarę wygodnie można wejść na wyższy poziom mieszkania czy budynku. Jeśli brakuje miejsca – klatka schodowa jest zbyt wąska lub po prostu nie chcemy zabierać zbyt dużej powierzchni mieszkania na schody, wtedy zwykle odpada możliwość montażu schodów prostych, czyli tzw. jednobiegowych lub schodów dwubiegowych ze specjalną platformą – miejscem w którym schody zmieniają kierunek biegu (rozwiązanie typowe dla większości, jeśli nie wszystkich klatek schodowych spotykanych w blokach mieszkalnych). W takiej sytuacji najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest budowa schodów zabiegowych – są to schody bez platform – tylko stopnie, które skręcają się w formę klasycznej spirali.
Schody zabiegowe pozwalają na znaczne ograniczenie powierzchni koniecznej do budowy w miarę wygodnego wejścia na wyższy poziom budynku czy mieszkania. Jednak ze względu na ich spiralny charakter, część stopni będzie miejscami zdecydowanie węższa od pozostałych – zwężenie stopni w kierunku osi schodów to naturalna konsekwencja stosowania tego typu konstrukcji. Wygoda korzystania ze schodów zabiegowych w stosunku do klasycznych schodów jedno, dwu, a nawet trzybiegowych ze specjalnymi platformami, będzie zatem zdecydowanie mniejsza, szczególnie jeśli będą to schody stosunkowo wąskie – niestety zwykle takie są, ze względu na wspomniane ograniczenia przestrzenne. Specyficzną odmianą, w jakiej spotykane są schody zabiegowe, jest tzw. konstrukcja wachlarzowa. Tego typu schody z uwagi na potrzebę wygospodarowania znacznie większej przestrzeni, w tym konkretnym przypadku nie będą miały jednak zastosowania. Co do samej konstrukcji schodów wachlarzowych to nie różni ona się w sposób znaczący od schodów zabiegowych. Jedyna różnica polega na szerokości stopni, które w przypadku schodów wachlarzowych są po prostu znacznie szersze – krzywizna promienia jest łagodniejsza, a zatem możliwość stosowania szerszych stopni, jest w tym przypadku rzeczą naturalną.
Przy małych powierzchniach można również stosować schody kręcone – to także w pewnym sensie schody zabiegowe. Stopnie w tego typu konstrukcjach zwężają się w kierunku osi obrotu schodów, co w tym konkretnym przypadku oznacza jeszcze mniejszą wygodę użytkowania (mniejsza powierzchnia, na której możemy stawiać stopę), ale dużo większą oszczędność miejsca.
Stopka autorska: http://schody24.net.pl/- Schody zabiegowe
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!