Stanowiska nasadzeń na terenach zielonych

Aranżacja ogrodu wymaga opracowania planu zagospodarowania przestrzeni oraz wytyczenia miejsc nasadzeń roślin i drzew. Bez dokładnego planu i wytyczenia miejsc nasadzeń błądzimy po omacku wtykając tu i tam kwiatek lub drzewko. Brak ogólnej koncepcji ogrodu widać jest w niektórych przydomowych ogródkach a co zatem idzie więcej czasu marnujemy później na przesadzenie roślin, przez co chorują one lub usychają. Typowe podejmie do aranżacji ogrodu to nasadzenie Tuj na obrzeżach, granicach ogrodu pozostawiając pustą część środkową, na której można przecież wyeksponować okazałe gatunki roślin. Podejście takie jest zrozumiałe ponieważ ogranicza nas brak czasu niemniej jednak rośliny które lubią słoneczne stanowiska właśnie tam pokazać nam mogą swój urok i wdzięk.

Reklama

Tuje w ogrodzie

aranżacja ogroduTuje, które zdominowały nasze ogrody obejmują zaledwie 6 gatunków. Należą one do gatunku cyprysowatych. Naturalnie występują w Ameryce Północnej i wschodniej Azji. Na tych terenach osiągać mogą nawet 60 m wysokości, lecz w naszych warunkach klimatycznych są mniejsze i mniej dorodne. Ich wygląd zależy w głównej mierze od gatunku i mogą mieć postać krzewy, kolumnowy lub stożkowaty. Lubią przycinanie dlatego chętnie są sadzone w granicy działki aby stworzyć naturalny mur odgradzający nas od sąsiadów lub ruchliwej drogi. Żywotnik olbrzymi (Thuja palcata) gości w naszych ogrodach rzadko ponieważ starsze okazy są rozłożyste i zajmują więcej miejsca niż inne odmiany. Osiągają od 5 do 20 metrów wysokości oraz do 5 metrów szerokości. Najczęściej sadzona w ogrodzie to szybko rosnąca tuja „Brabant” która w ciągu dziesięciu lat osiąga 3 i więcej metrów wysokości. Tuja „Szmaragd” stosowana do żywopłotów o rozpiętości 60/70 cm oraz wolno rosnąca odmiana „Aurea Nana” o gęstym, jajowato kulistym pokroju.

 Stanowiska nasadzeń

Zanim jednak wybierzemy stanowiska nasadzeń dla tuj w ogrodzie warto zapoznać się z ich upodobaniami, ponieważ od tego zależeć będzie, jakie krzewy i kwiaty posadzimy w ich sąsiedztwie. Tuje lubią ziemię kwaśną, dlatego nie każda ziemia będzie nadawała się dla tui. Przed nasadzeniem warto ziemię zakwasić mieszkając ziemię z torfem lub użyć odpowiedniego środka zakwaszającego ziemię niemniej jednak należy pamiętać, aby systematycznie uzupełniać jego braki w podłożu. W sąsiedztwie tuj jak widać będzie można dokonać nasadzeń roślin, które również lubią podłoże kwaśne. Jest ich bardzo dużo i korzystając z atlasu roślin, który jest dostępny w internecie można dobrać odpowiednie okazy, które upiększą dane miejsce w ogrodzie. Jak widać już na sam początku aranżacja ogrodu wymaga odpowiedniego podejścia. Zapoznania się z charakterem roślin, które mają rosnąć w ogrodzie. Tereny zielone potrzebują dokładnej koncepcji i podziału na stanowiska słoneczne i zacienione.

Stopka autorska: Tereny zielone – http://terenyzielone.wordpress.com/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 7)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz