Jaki wybrać kolor elewacji?

Kolor elewacji, który wybieramy do swojego domu to bardzo istotna sprawa, bowiem nieodpowiednio dobrany odcień gryzie się z najbliższym otoczeniem, kolorem ogrodzenia, ram w oknach i innych dodatków, na przykład ogrodowych. Warto zadbać zatem, aby wszystko wizualnie do siebie pasowało.

Reklama

Kolor naszej elewacji powinien współgrać nie tylko z otaczającym nas krajobrazem lecz także z kolorem zabudowy, a nawet takimi elementami wykończenia jak dachówka lub stolarka drzwiowa. Dlatego istotą sprawy jest tutaj odpowiedni kolor elewacji, umiejętność łączenia ze sobą odpowiednich kolorów, a także ukrywanie niedoskonałości fasady, jak i eksponowanie ich walorów.

Przy doborze kolorów pamiętajmy o tym, iż tak samo w jak w przypadku aranżacji wnętrz, jasne kolory powiększają optycznie oraz sprawiają, iż domy wydają się większe. Po drugie jasny kolor sprawi, iż nasz dom stanie się bardziej wyeksponowany, a także weselszy. Jasne kolory elewacji można stosować zarówno na całej fasadzie, jak i na poszczególnych elementach, które mamy zamiar na przykład wyeksponować lub podkreślić.

Bardzo popularnym kolorem, jeżeli chodzi o elewację jest biel. Stosuje się ją zarówno na nowoczesnych domach, jak i klasycznych dworkach. Ten uniwersalny i pasujący do wszystkiego kolor przede wszystkim kojarzy nam się ze spokojem i zgodą. Natomiast jeżeli za jakiś czas będziemy chcieli zmienić kolor biały na inny, to łatwo można go zastąpić czymś ciemniejszym.  Warto połączyć białą fasadę z elementami czerwonej dachówki. Wtedy otrzymamy klasyczne i ponadczasowe zestawienie. Natomiast jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu niektórych elementów, wtedy powinniśmy użyć ciemnego kolory elewacji w połączeniu z czerwoną dachówką. Jeżeli z kolei chcemy uwydatnić formę budynku, to powinniśmy pomalować go na jednolity kolor. Wtedy też możemy dobierać różnorodne dodatki do elementów fasady.

Okazuje się, iż coraz rzadziej stosuje się nienaturalne kolory, które nie są kompatybilne w stosunku do przyrody i najbliższego otoczenia, typu: fiolet, błękit, czy też jaskrawa zieleń. Tutaj dominują raczej kolory pastelowe i delikatne.

Interesujące są także ciemne kolory elewacji, ale pod warunkiem, iż stosuje się je z wyczuciem i umiarem. Wtedy potrafią dać niesamowite efekty i cieszyć oko zjawiskowym wyglądem naszego budynku. Ciemne barwy najlepiej sprawdzają się na prostej bryle, wtapiają budynek w otoczenie.

Wybierając kolor elewacji, pamiętajmy też, że musi on być spójny z kolorem ogrodzenia. Natomiast jeżeli nasz dom jest w trakcie wykańczania i nie mamy jeszcze postawionego ogrodzenia, warto zorientować się co oferuje nam rynek w tej branży. Do wyboru mamy zatem ogrodzenia drewniane, murowane lub stalowe o różnorodnych kształtach i kolorach. Dzięki temu z pewnością dobierzemy odpowiedni kolor i fason ogrodzenia do elewacji naszego domu.

Stopka autorska: http://koniczynka.info/ogrodzenia/granitowe-i-murowane/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz