Różne sposoby frezowania betonu

Jeśli nie jesteś ściśle związany z budownictwem to prawdopodobnie nie wiesz o co chodzi we frezowaniu. Nie tylko nie wiesz na czym czynność ta polega ale również nie masz najmniejszego pojęcia do czego mogłaby się Tobie przydać. Zacznijmy zatem od początku. Frezowanie polega na usuwaniu pewnej warstwy określonej powierzchni. Dajmy na to frezowanie drewna. Specjalne frezarki sterowane komputerowo mogą w kilka chwil z drewnianego klocka stworzyć małe dzieło sztuki, które wcześniej zostało zaprogramowane w komputerze.

Reklama

Frezowanie asfaltuTakie zastosowanie frezarki jest wszystkim najbliższe ponieważ często spotykamy się z wytworami tego typu urządzeń nie nie wiedząc, że powstały przy ich pomocy. Innym dobrym przykładem jest frezowanie betonu. W skrócie polega ono na usunięciu wierzchniej warstwy na przykład podłogi, która jest zniszczona i nierówna. Właśnie frezarka pozwoli jej odnaleźć drugą młodość. Przykładem znanym wszystkim kierowcom jest frezowanie asfaltu, które często podczas wakacyjnych wyjazdów jest bardzo widoczne na trasach. W tym przypadku usuwane są muldy, koleiny i inne pęknięcia a przez to przygotowywany jest grunt pod nową nawierzchnię.

Maszyny, która służy do frezowania asfaltu jest dużych rozmiarów. Najczęściej posiada specjalny taśmociąg, a przed nią porusza się wywrotka. Taśmociąg służy do transportu strużyn, które powstają podczas frezowania, a te lądują na wywrotce, która następnie transportuje je w odpowiednie miejsce. Łatwo poznać drogę, która została niedawno sfrezowana. Jej powierzchnia ma typowe chropowatości oraz równolegle do siebie położone rowki w dostępie kilku centymetrów. Dodatkowo wjazd na taką powierzchnię rozpoczyna się od uskoku, którego wysokość zależna jest od głębokości frezu.

Skoro wiemy już na czym polega ta czynność przedstawmy pokrótce sposoby jej wykonania. Możemy rozróżnić dwa sposoby, które bezpośrednio wynikają z zastosowanej technologii. Pierwszy sposób to frezowanie współbieżne. Kierunek obrotu ostrza jest zgodny z kierunkiem ruchu frezarki. Tego typu frezowanie daje rezultaty dokładniejsze niż w drugiej metodzie. Wióry jakie powstają w tym przypadku wyrzucane są za frezarką. Takie frezowanie betonu wymaga zdecydowanie bardziej wytrzymałych maszyn dodatkowo generując znaczne drgania. Sama maszyny szybciej się zużywa.

Drugi sposób to frezowanie przeciwbieżne. W tym przypadku ostrze na początku nie odrywa dużego wióra a jedynie delikatnie ślizga się po powierzchni. Wraz w kolejnymi fazami obrotu nacisk jest coraz większy. Minusem tej technologii jest fakt, że wióry wyrzucane są z przodu. Dodatkowo ostrze kręci się w przeciwną stronę niż ruch urządzenia. Plusem jest duża dokładność oraz mniejsza chropowatość powierzchni po wykonaniu procesu.

Stopka autorska: frezowanie betonu – http://www.rapatech.eu/index.php/frezowanie-i-szlifowania-posadzek

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz