Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy

Drogi są niebezpieczne, a niektórzy kierowcy bezmyślni. Na arteriach komunikacyjnych, zarówno tych tranzytowych jak i miejskich jest coraz więcej wypadków. Codziennie dochodzi do tysiąca zdarzeń drogowych. Jeżeli zostałeś poszkodowany w jednym z nich, nie jesteś jego sprawcą, a Twój samochód uległ zniszczeniu, masz prawo do wystąpienia o wynajem auta zastępczego z oc sprawcy.

Reklama

Kiedyś zwrot kosztów wynajmu samochodu należał się tylko tym, dla których pojazd był niezbędnym narzędziem pracy. W praktyce oznaczało to, że za wynajem auta zastępczego z oc ubezpieczyciel płacił jedynie w przypadku, gdy samochód był zarejestrowany na działalność gospodarczą lub jako pojazd służbowy. Jeśli tak nie było, poszkodowany musiał udowadniać przed sądem fakt użytkowania auta głównie w celach służbowych. Wiązało się to z zebraniem odpowiedniej dokumentacji oraz składaniem obszernych zeznań, zarówno przez poszkodowanego, jak i pracowników i kontrahentów firmy, w której pracował. Jednak dzięki decyzji Sądu Najwyższego w chwili obecnej każdy może wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy o refundację kosztów poniesionych za wynajem auta. Sąd orzekł, że nie ważne, czy jest ono użytkowane w celach prywatnych czy służbowych, w razie jego tymczasowej utraty w wyniku konieczności naprawy, bezwzględnie należą się środki pozwalające na korzystanie z samochodu wynajętego.

Przepisy prawa oraz zasady stosowane przez ubezpieczycieli regulują rodzaj auta, jakie można wynająć. Musi to być samochód równej lub niższej klasy co pojazd posiadany przez poszkodowanego. Dokonanie wyboru firmy oferującej wynajem samochodów jest kwestią indywidualną osoby, której samochód został unieruchomiony, podobnie jak ilość przejechanych kilometrów, sposób użytkowania oraz inne aspekty. Jedynym istotnym obwarowaniem jest fakt, że maksymalny czas wynajmu auta nie powinien przekraczać okresu unieruchomienia własnego samochodu. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie zwróci środków za usługę wynajmu pojazdu, która została wykonana po odebraniu auta poszkodowanego z naprawy.

Aby skorzystać z refundacji kosztów likwidacji szkody powstałej na skutek unieruchomienia auta, powinno się zgłosić chęć wynajmu auta ubezpieczycielowi sprawcy wypadku czy kolizji. Dzięki wcześniejszemu poinformowaniu ubezpieczyciel przygotuje się na refundację kosztów i będzie miał czas odniesienia się do wniosku. Nie trzeba informować go o firmie oferującej wynajem samochodów, z której zamierza się skorzystać. Warto jednak w wspomnieć o przewidywanym czasie wynajmu oraz grzecznie zasugerować likwidację szkody na podstawie rachunku lub faktury.

Jeśli Twoje auto zostało zniszczone w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, a potrzebujesz korzystać z niego na co dzień i jesteś przyzwyczajony do transportu samochodowego, nie przesiadaj się na komunikację miejską i nie ułatwiaj ubezpieczycielom sprawy. Po prostu zdecyduj się na wynajem auta zastępczego z oc sprawcy, zgłoś ten fakt do zakładu ubezpieczeniowego i ciesz się tym, że nie musisz zmieniać nawyków i możesz nadal poruszać samochodem, pomimo tego, że Twój jest w naprawie.

Stopka autorska: awynajem.pl



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz