Decyzja o zakupie konkretnego mieszkania jest jedną z najważniejszych, jakie kiedykolwiek podejmuje się w życiu. Musi więc przemyślana i świadoma – warto więc znać zarówno wady, jak i zalety mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Specjaliści z geogrupa.pl wypunktowali 4 obszary, w których zauważa się największe różnice.
Reklama
Lokalizacja
Rynek wtórny
- Bardziej stabilne dzielnice.
- Większy dostęp do tranzytu miejskiego.
- Ustanowiona infrastruktura – od sklepów osiedlowych, szkół, domów kultury do miejsc kultu.
Po więcej informacji zapraszamy na: geogrupa.pl
Rynek pierwotny
- Oferuje zupełnie nowe budownictwo z lepszymi drogami i inwestycjami.
- Zwykle znajduje się na wewnętrznych przedmieściach. Można jednak znaleźć osiedla nowej generacji w dużych ośrodkach miejskich, które deweloperzy wykupują, wyburzają i na ich miejscu tworzą nowe, często spektakularne, budynki.
- Okolica może nie być dobrze rozwinięta. Zwykle wymagany jest dojazd do większych sklepów, centrów handlowych i innych punktów zainteresowania.
Styl i wymagania
Rynek wtórny
- Mieszkania w odsprzedaży często posiadają wiele uroku i charakteru.
- Wewnątrz można znaleźć detale architektoniczne, takie jak sklepione sufity i wbudowane szafki, które nadają niepowtarzalny charakter każdemu domowi.
- Ciężej dostosować je do własnego stylu, przez co znalezienie odpowiedniego mieszkania jest procesem czasochłonnym.
Rynek pierwotny
- Zazwyczaj oferuje otwarte, odnowione przestrzenie mieszkalne o czystych, nowoczesnych wzorach.
- Za dopłatą można wpływać na początkowy projekt deweloperski i zaproponować w nich zmiany – np. połączenie pokoi, powiększenie łazienki itd.
- Decydując się na mieszkanie w nowym osiedlu trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy większość sąsiadów będzie przeprowadzało prace remontowe, co może wpłynąć na komfort życia.
Data zamieszkania
Rynek wtórny
- Każdy czynnik umowy jest częścią negocjacji i obejmuje to także datę wprowadzenia się. Z tego powodu odsprzedaż jest często wygodniejsza dla osób, którym zależy na czasie i szybkim zamieszkaniu w danym miejscu.
Rynek pierwotny
- Data wprowadzenia się jest ustalona przez dewelopera i rzadko kiedy ulega ona zmianie.
Sąsiedzi
Rynek wtórny
- Starsze dzielnice, w których często znajdują się mieszkania z rynku wtórnego, często stanowią mieszankę mieszkańców skonstruowaną z młodych rodzin, najemców, studentów i emerytów.
Rynek pierwotny
- Zupełnie nowe osiedla często przyciągają bardziej homogeniczną grupę kupujących – a deweloperzy znają ją przed rozpoczęciem inwestycji, więc budują odpowiednio do ich potrzeb. Szukając więc mieszkania, które będzie idealne dla młodej rodziny, zapewne trafi się na osiedle, które jest dla takich dostosowane. Sąsiadami będą więc osoby, które mają podobne wymagania, zainteresowania, a nawet status społeczny.
Zostaw komentarz