Wynajmujemy coraz częściej – długoterminowa alternatywa dla leasingu

Czy wynajem samochodu to opłacalne rozwiązanie? Dlaczego rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym samochodów do firm? Kto powinien zdecydować się na zakup, a kto na wynajem samochodu?

Co możemy zrobić, kiedy z auta korzystamy doraźnie w wybranych okresach czasu. Nasza praca nie zawsze jest ciągła, może charakteryzować się sezonowością i najnormalniej w świecie nie opłaca się nam trzymanie samochodu w garażu lub na parkingu przez klika miesięcy w roku. Wprawdzie leasing jest atrakcyjną formą wejścia w posiadanie samochodu, jednak w takiej sytuacji o wiele bardziej korzystny wydaje się wynajem długoterminowy. Firmy świadczące tego typu usługi – czy to w Katowicach, Warszawie czy w Poznaniu – prezentują bardzo korzystne oferty dla swoich klientów.

Dlaczego wynajem długoterminowy może okazać się korzystny?

Najważniejszą rzeczą podczas rozważania na temat wynajmu długoterminowego jest precyzyjne ustalenie jakie są nasze potrzeby. Wówczas o wiele łatwiej będzie nam negocjować warunki wynajmu. Im precyzyjniej ustalimy nasze oczekiwania względem usługodawcy, tym bardziej precyzyjną otrzymamy ofertę. Ten etap decydowania o wynajmie samochodu może zająć nam trochę czasu, jednak nie warto z tego rezygnować. To może przynieść wyłącznie korzyści dla naszego portfela. Jeżeli źle określimy nasze potrzeby, może się okazać, że oferta nie spełnia naszych oczekiwań. Jednak i tu objawia się przewaga wynajmu. Taką umowę znacznie łatwiej rozwiązać niż leasingową, o zakupie nie wspominając.

Przykładowo, skorzystaliśmy z usługi wynajmu długoterminowego w Warszawie, a otrzymaliśmy zlecenie ze Szwecji, które sprawia że spędzimy tam najbliższe 5 miesięcy. Oczywiście możemy tam pojechać samochodem, ale są wygodniejsze środki transportu. Więc co robimy? Jeżeli wypożyczyliśmy samochód, po prostu rozwiązujemy umowę. Jeżeli kupiliśmy, stoi w garażu i czeka na nasz powrót, obciążając budżet.

Najważniejszym atutem wynajmu samochodu długoterminowo jest to, że zawsze płacimy stałą kwotę miesięczną za wynajem. Jak pokazują badania, większość firm uznaje to za największy atut tej formy posiadania samochodu. Nie zaskoczą nas dodatkowe koszty związane z awarią, czy podwyżką OC. Obowiązki związane z serwisem, przeglądami, ubezpieczeniem leżą już po stronie firmy wynajmującej. Co więcej firma jest zobligowana do opłat. A w razie stłuczki otrzymamy natychmiast auto zastępcze. Co jest bardzo ważne jeśli wynajmujemy samochód dostawczy. Mamy wówczas pewność, że nie pojawią się przesunięcia w dostawach.

Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, profil firmy i jej wielkość, wynajem długoterminowy będzie bardzo dobrą decyzją. Przede wszystkim jesteśmy zwolnieni z inwestycji w samochód. A to zawsze jest przecież duży koszt. Możemy swobodnie przebierać w ofertach i samochodach różnych klas. Do dyspozycji mamy zarówno luksusowe auta hybrydowe z automatyczną skrzynią biegów i podgrzewanymi fotelami, samochody standardowe, jak i ekologiczne. Można wybrać także auta z instalacją LPG, które również charakteryzują się dużą ekonomicznością.

Bardzo ważną kwestią jest to, że wypożyczenie samochodu można wliczyć w koszt uzyskania przychodu. Ale najważniejsze wydaję się jednak to, że z auta korzystamy wtedy, kiedy rzeczywiście mamy taką potrzebę.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz