Wypożyczanie aut na koszt sprawcy wypadku

Od pewnego czasu dość głośno mówi się o wypożyczaniu aut przez osoby poszkodowane w wypadku na OC sprawcy. Poniższy artykuł w krótki, ale z pewnością treściwy sposób opisze jakie procedury obowiązują kierowców, którzy chcieliby skorzystać z wynajmu auta na koszt sprawcy.

Reklama

rozbity samochódSytuacja od roku 2011 zrobiła się całkiem gorąca bowiem do tego roku nie można było wypożyczać auta z OC sprawcy jeśli stłuczka czy też wypadek zdarzył się w aucie prywatnym. Tymczasem od roku 2012 można bezproblemowo korzystać z tego przywileju bez najmniejszego problemu. Sytuacja ta nie jest oczywiście na rękę firm ubezpieczających, aczkolwiek muszą się z tego rodzaju sytuacją pogodzić – na całe szczęście.

Wymagania ubezpieczalni

Wypożyczyć auto możemy praktycznie wszędzie, uzbezpieczyciel nie ma prawa wskazywać, z której wypożyczalni należy skorzystać. Warunkiem wynajmu auta jest podobna klasa modelu, który uległ uszkodzeniu. Jeśli rozbiliśmy Malucha nie możemy wypożyczyć przykładowo Mercedesa klasy S, jednak nasuwa się tutaj pytanie – jeśli rozbiliśmy Malucha to jakie auto jest podobnej klasy? Czy w ogóle wypożyczalnia dysponuje autem o podobnej klasie.

Wymagania wypożyczalni

Jeśli chodzi o wymagania wypożyczalni to przede wszystkim musimy posiadać prawo jazdy, a w przypadku gdy sprawa dotyczy auta służbowego dodatkowo musimy mieć przy sobie odpis KRS lub wpis do ewidencji. Formalności zatem nie są zbyt biurokratyczne.

Płatności

Jeśli chodzi o samą procedurę płatności to przeważnie mamy następujące możliwości: możemy zapłacić za wypożyczenie auta z góry, a FV dostarczyć ubezpieczalni. Istnieje jednak jeszcze bardzo ciekawa forma płatności, która polega na tak zwanym wynajmie kredytowym. Umożliwia on wypożyczenie auta bez wpłacania własnych pieniędzy. Wówczas opłatę za wynajem można uregulować do 30 dni od daty wypożyczenia samochodu. Istnieje również bardzo wygodna forma płatności polegająca na podaniu wypożyczalno numeru szkody oraz polisy i w zasadzie to wszystko. W takiej sytaucji wypożyczalnia rozlicza się z ubezpieczalnią na własną rękę.

Podsumowanie

Podsumowując powyższy temat zachęcam wszystkich do korzystania z przywileju jakim jest wynajmowanie aut w ramach OC sprawcy. Od 2 lat mamy możliwość bezproblemowego korzystania z tego rodzaju udogodnienia, które bądź co bądź we wcześniejszym okresie było absolutnie zabronione. Osoby prywatne były dyskryminowane na rzecz przedsiębiorców. Całe szczęście decyzja Sądu Najwyższego była odpowiednia i możemy cieszyć się z równouprawnienia w tej kwestii.

Stopka autorska: wynajmowanie aut w ramach OC sprawcy – http://www.krwypozyczalnia.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz