Urzekające naszyjniki dla kobiet

Można wymienić kilka przyczyn stojących za popularnością srebrnej biżuterii. Srebrne naszyjniki, kolczyki i bransoletki uchodzą za bardziej eleganckie niż ich złote odpowiedniki. Te ostatnie są wprawdzie droższe, ale często używane w nadmiarze i w związku z tym uważane za kiczowate. Popularność srebra ma także związek z modą na motywy antyczne w jubilerskim wzornictwie.

Reklama

Co ciekawe, czyste srebro z powodu niskiej wytrzymałości nie nadaje się do produkcji biżuterii i dlatego wzmacnia się je poprzez stapianie z innymi metalami, np. miedzią. Z drugiej strony, miękkość i ciągliwość tego metalu pozwala na wytwarzanie z niego wyjątkowo misternych ozdobnych wzorów. Ze względu na wspomnianą już modę na biżuterię w stylu antycznym, często poddaje się srebro procesowi oksydowania, który polega na pokryciu jego powierzchni warstwą tlenku srebra. W efekcie srebrne naszyjniki, bransolety lub kolczyki zmieniają barwę na ciemniejszą, co sprawia, że wyglądają na znacznie starsze niż w rzeczywistości. Jednakże proces barwienia srebra należy odróżnić od pokrywania się przez nie śniedzią. Kiedy nasze srebrne naszyjniki, bransolety lub sztućce zaczyna pokrywać ciemny osad, a ich powierzchnia traci połysk i staje się matowa, znaczy to że nasza biżuteria wymaga konserwacji.

Jest wiele różnych sposobów na przywrócenie naszej srebrnej biżuterii jej dawnego blasku. Najprostszy, najbezpieczniejszy i równocześnie najdroższy polega na skorzystaniu z usług jubilera, bądź też zakupie u niego specjalnej pasty do polerowania srebra. Nasze srebra możemy jednak wyczyścić sami, w domowych warunkach. Generalnie srebro powinno się czyścić regularnie, po każdym użyciu (o ile w przypadku sztućców czy naczyń i sztućców wydaje się to oczywiste, w przypadku srebrnych naszyjników, kolczyków czy bransoletek nie każdy o tym pamięta). Czyścimy zanurzając srebro w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu (ważne żeby w jego składzie nie było fosforanów). Inne metody sugerują używanie pasty do zębów lub sody oczyszczonej w charakterze jubilerskiej pasty, niemniej nie zaleca się ich używania w przypadku droższej biżuterii, ponieważ używanie ich wiąże się z ryzykiem porysowania czyszczonych powierzchni.  Znacznie bezpieczniejsze jest posłużenie się kilkuprocentowym roztworem soli. Dno naczynia z takim roztworem wykładamy folią aluminiową, na której z kolei układamy srebro. Po lekkim podgrzaniu naczynia osad zacznie znikać.

Stopka autorska: dandelio.pl – srebrne naszyjniki

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz