Wystrój wnętrz w stylu skandynawskim

Jeśli twoje małe mieszkanko jest ciasne i niewygodne, twój problem może rozwiązać urządzenie go w stylu skandynawskim. Wychodząc od prostej zasady „mniej znaczy więcej”, meble skandynawskie pozwolą na maksymalne wykorzystanie każdego centymetra i uzyskanie wrażenia przestronności nawet w niewielkich wnętrzach.

Reklama

Przestronność i otwartość, to podstawowy element stylu skandynawskiego. Przejawia się ona nie tylko w przemyślanym i oszczędnym umeblowaniu, ale także w łączeniu ze sobą różnych wnętrz, na przykład zatarciu granicy między kuchnią, jadalnią i salonem. Styl ten nie znosi natomiast bałaganiarstwa i „zagracania” pomieszczeń. Na wierzchu powinno znajdować się tylko to, co jest naprawdę potrzebne – resztę należy oddać do recyklingu lub ukryć w pojemnych szafach.

Drugim składnikiem jest wszechobecność jasnych kolorów, zwłaszcza bieli, która pokrywa nie tylko ściany, sufit i sporą część mebli, ale także podłogi, które wykonuje się z jasnych odcieni drewna i nigdy nie pokrywa w całości wykładziną lub dywanem. Biel jest elementem spajającym wszystkie pomieszczenia, gwarantując elegancki i nowoczesny wystrój oraz cichy i spokojny klimat. Biały kolor pokrywa też framugi dużych okien wypełniających dom światłem, które zwłaszcza w Skandynawii jest towarem deficytowym.

Różne odcienie bieli i szarości znajdują zastosowanie także w przypadku skandynawskich mebli. Meble te są praktyczne i wielofunkcyjne, a przy tym lekkie o łatwe do przenoszenia. Produkuje się je zarówno z drewna o jasnych odcieniach, jaki z przetworzonych plastików i metali. Zazwyczaj przyjmują one proste, geometryczne kształty, choć nie brakuje też oryginalnych rozwiązań. Ze względu na surowy klimat, w skandynawskich wnętrzach bardzo popularne są kominki, jednak znacząco różnią się one od tradycyjnego kominka znanego nam z myśliwskiej chatki w górach. Styl skandynawski nie czyni z kominka centralnego punktu w pomieszczeniu, ale raczej subtelnie wkomponowuje go w ścianę lub któryś z kątów. Z drugiej strony dużą popularnością cieszą się tarasy i balkony obficie wykorzystywane w cieplejsze dni. Styl skandynawski ma także swój wymiar ekologiczny, którego wyrazem jest są szczelnie docieplone ściany i dachy, potrójnie przeszkolone okna oraz ogrzewane podłogi. Wiele elementów budowlanych i mebli pochodzi z recyklingu, co jednak w żadnym razie nie odbiera wnętrzom elegancji.

Więcej na temat mebli skandynawskich na meblarnia.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz