Zaczynam studia – na co zwrócić uwagę?

Początek studiów to dla wielu osób prawdziwy szok, ponieważ należy się przestawić na zupełnie inne życie. Jeśli dodatkowo na studia decydujemy się wyjechać do innego miasta nasze życie zmieni się jeszcze bardziej, ponieważ będzie trzeba się usamodzielnić. Taka sytuacja dla wielu może się okazać kłopotliwa, szczególnie jeśli do tej pory były to osoby, które można określić jako mocno uzależnione od rodziców. Dlatego również warto powiedzieć o tym, na co należy zwracać uwagę, gdy rozpoczyna się studia.

Przede wszystkim zmienia się system nauki. Zajęcia odbywają się w cyklach semestralnych i semestrami należy je zaliczać. Dodatkowo niemal każde zajęcia będą liczyły po półtorej godziny. Wyjątkiem są zajęcia po 45 minut oraz zajęcia po 2 godziny 15 minut, ale i takie się zdarzają. Wszystko odbywa się w systemie wykładów i ćwiczeń. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że na uczelni nie ma dzwonka, nikt nie będzie nas zmuszał do uczęszczania na zajęcia. Studenci, będąc już odpowiedzialnymi ludźmi, powinni sami wiedzieć czego chcą, co jest dla nich priorytetem. W takich chwilach samodyscyplina okazuje się być bardzo pożądaną cechą.

Ważną kwestią jest również sama nauka na studiach, którą trzeba samodzielnie sobie kontrolować. Nikt nie będzie sprawdzał czy i jak się uczymy, ale istotne będą ostateczne efekty tej nauki, które będziemy mogli zaprezentować na egzaminach. Dlatego pierwszy rok studiów dla wielu osób może się okazać bardzo trudny, ponieważ będzie to coś zupełnie innego niż tradycyjna szkoła.

Jeśli wybierasz się na medycynę, to notatki możesz wymieniać w serwisie do wymiany notatek wymiennik.com.

Idąc na studia należy także zwracać uwagę na samą kwestię usamodzielnienia. Jeśli wyjeżdżamy z domu będziemy musieli samodzielnie dbać o to wszystko co wcześniej nas otaczało. Należy pamiętać o tym, że pieniądze nie rosną na drzewie i będzie trzeba kontrolować swoje wydatki. Zawsze pójście na studia to również konieczność przygotowania się do innego życia. Jeśli to się nie uda może się okazać, że będzie nam trudno sobie poradzić a codzienne życie w innym miejscu stanie się problemowe.

Studia to ciekawy czas, dobry na poznawanie nowych ludzi, zdobywanie przyjaźni na całe lata. Warto już na samym początku w dobrym stylu wstąpić w szeregi braci studenckiej. Imprezować, pamiętając o nauce. Ucząc się, ale wiedząc, że to najlepszy czas na rozrywkę, imprezy do rana czy domówki.

Stopka autorska: Jeśli wybierasz się na medycynę, to notatki możesz wymieniać w serwisie do wymiany notatek wymiennik.com. – http://wymiennik.com/medycyna,k14.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz