Zdrowa i niezdrowa konkurencja

Ciężko obecnie znaleźć branżę w której nie ma konkurencji. Ma to swoje dobre i złe strony, którym zamierzam się dzisiaj przyjrzeć jako osoba prowadząca własną działalność. Z racji, że życie przeważnie nas nie rozpieszcza, zacznę od minusów.

Reklama

konkurencja1. Niezdrowa konkurencja psuje rynek i zmusza właścicieli firm do zaniżania cen za swoje usługi bądź produkty do granic nieprzyzwoitości. Największy wpływ na to ma szara strefa. Ludzie nie płacący podatków, ZUS’u mogą zaoferować atrakcyjniejsze ceny. Nie biorą pod uwagę, że ktoś to może zgłosić a wtedy widząc świat zza krat lub wydłubując resztki ze skarbonki zrozumieją, że takie działanie jest również na ich niekorzyść.

2. Duże firmy zjadają małe firmy. Ja to nazywam „prawem rekina”. Najlepiej to widać na przykładzie firm kurierskich. Na rynku jest kilka znanych firm oferujących tanie usługi kurierskie i przebicie się przez ich mur zbudowany z połączenia lat, atrakcyjności cenowej i opinii publicznej jest praktycznie niemożliwy.

3. Miłe (tylko) dla oka warunki umowy. Mnóstwo firm wysyła do klientów nieczytelne umowy lub ma strasznie zakręcone umowy na serwisach internetowych. Przeciętny Pan Kowalski nie studiował prawa i ślepo wierzy, że jest O.K…Tylko w momencie otrzymania rachunku O.K zamienia się w płacz.

Teraz przyjrzymy się plusom, czyli przeistoczenie minusów:

1. Urzędnicy coraz lepiej radzą sobie z wyłapywaniem oszustów i szara strefa będzie regularnie się zmniejszać. W efekcie usługi i produkty będą kosztować tyle, co powinny.

2. Praktycznie niemożliwe to nie to samo co niemożliwe. Upór, atrakcyjne usługi i oferowanie klientom innych korzyści może sprawić, że nawet jeśli chodzi o usługi kurierskie może zaistnieć mała firma.

3. Ludzie zaczynają rozumieć, że to co nieczytelne przeważnie oznacza „podstęp”. Dlatego chętniej wybierają droższą, ale jasną propozycję.

Podsumowując konkurencja jest potrzebna, ale wyłącznie zdrowa. Jeśli firmy będą dbały o jakość swoich usług, a nie tylko o zaniżanie cen, to każdemu wyjdzie to na zdrowie.

Stopka autorska: usługi kurierskie – http://www.gopost.pl