Franczyza – dobry pomysł na biznes?

Przedsiębiorczość to taka cecha którą niestety nie każdy może się wykazać. Choć w sumie można by się zastanowić, czy aby słowo niestety jest postawione we właściwym miejscu i czy stosownym jest użycie go w takim kontekście. Spójrzmy bowiem na rynek pracy na rynek usług i tym podobnych.

Reklama

franczyzaWszystkiego jest w brud – to jest jeden z pierwszych wniosków jakie nasuwają się na myśl. I rzeczywiście gdziekolwiek by nie spojrzeć, zawsze coś się znajdzie w jakiejś dziedzinie choćby najbardziej wymyślnej. Ale przecież jakoś żyć trzeba i realizować ten swój przedsiębiorczy pociąg.

Może więc zamiast narzekać, lepiej wziąć się do pracy? Pesymista zapyta – ale jakiej pracy? A przedsiębiorczy optymista powie że do swojej własnej, choć nie tak do końca…

I na tym właśnie polega franczyza. Czy nadal brzmi nieco enigmatycznie? No nic w tym dziwnego. Nazwa do najłatwiejszych nie należy a i jej zastosowanie niejako w praktyce też nie jest takie przejrzyste.

A franczyza zwana także bardziej z języka angielskiego jak franchising to specyficzny rodzaj umowy na prowadzenie niby własnej firmy. Dlaczego niby? No bo tak naprawdę nie wymaga od nas żadnego własnego pomysłu.

Jedynie liczy się zaangażowanie i jakiś wkład własny na rozkręcenie tego co już w zasadzie istnieje. Taka franczyza polega jakby na wypożyczeniu czyjejś nazwy, loga i pomysłu na działalność. Taka umowa jest zawierana na jakiś tam czas i w tym czasie następuje swego rodzaju weryfikacja, czy to była atrakcyjna decyzja i czy taki rozwój danej firmy rzeczywiście przynosi wymierne korzyści.

Niekiedy ta pierwsza, jakby główna strona umowy, która już posiada cokolwiek narzuca jakieś limity czy warunki, które mają przynieść właśnie jej największe korzyści. Jednak nie ma się co dziwić, wszak najtrudniej jest coś zacząć. Kiedy zdobędzie się markę, grono wiernych klientów i ich poważanie, wszystko wydaje się być już łatwe.

Stopka autorska: franchising – http://franchising.ua

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz