Zostać stomatologiem

Stomatologia to specyficzna dziedzina medycyny, wymagająca ogromnej precyzji i wiedzy. Ponadto lekarz stomatolog powinien mieć odpowiednie podejście do każdego pacjenta, choć obecnie wizyta u dentysty coraz rzadziej kojarzy się z bólem i stresem, gdyż najnowocześniejsze metody leczenia pozwalają uniknąć tego typu nieprzyjemnych wrażeń. Mimo to praca stomatologa wymaga pewnej dozy empatii i przede wszystkim cierpliwości, zwłaszcza wtedy, gdy pacjentami są małe dzieci. W zawodzie tym duże znaczenie ma także sprawność manualna, bez której raczej trudno zapewnić dobre efekty leczenia.

Reklama

stomatologiaUkończenie odpowiednich studiów to zaledwie początek drogi przyszłego dentysty. Kolejnym krokiem jest roczny staż pracy, a następnie kolejny rok praktyki w gabinecie stomatologicznym pod okiem doświadczonego lekarza. Dopiero po pomyślnym ukończeniu tego etapu można uzyskać prawa do wykonywania zawodu samodzielnie. Znalezienie pracy w zawodzie nie jest niczym trudnym, gdyż zapotrzebowanie na fachowców stale rośnie i nie wygląda na to, by miało się to zmienić. Najłatwiej stałą posadę można znaleźć w prywatnych gabinetach oraz klinikach i spółdzielniach lekarskich. Oczywiście każdy młody stomatolog wcześniej, czy później zaczyna marzyć o tym, by otworzyć własny gabinet stomatologiczny, ale często pozostaje to tylko w sferze marzeń. Powodem są ogromne koszty jakie trzeba ponieść kupując wszelkie niezbędne wyposażenie, nie wspominając już o opłatach za lokal oraz wynagrodzeniach dla ewentualnego personelu.

Decydując się na wybór tego zawodu dentysty warto mieć na uwadze fakt, iż trzeba stale się dokształcać. Nowoczesne technologie i rozwiązania prezentowane na seminariach i targach stomatologicznych, pozwalają na bezbolesne leczenie, a co za tym idzie powodują także większe ilości pacjentów . Każdy chce leczyć się bez bólu i w jak najlepszych warunkach, dlatego trzeba pamiętać o tym, że praca dobrego stomatologa to nie tylko pełna koncentracja, cierpliwość i delikatność, zrozumienie potrzeb pacjenta ale także konieczność ciągłego poszerzania swojej wiedzy oraz inwestowania w nowy sprzęt. Warto przy tym pamiętać, że dla gro pacjentów liczą się także ceny, umiejętności i kultura osobista lekarza, a także możliwość kontaktu w razie nagłego przypadku.

Perspektywa pięknego gabinetu, pełnego pacjentów jest kusząca, ale przed rozpoczęciem ciężkich wieloletnich studiów należy się mocno zastanowić czy stać nas na tyle wyrzeczeń i kosztów.

Stopka autorska: gabinet stomatologiczny – http://www.uz-dent.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz