5 rzeczy o których powinieneś wiedzieć wybierając hosting

Znalezienie dobrego hostingu wbrew pozorom nie jest prostą rzeczą. Na rynku istnieje ogromna liczba firm oferujących przestrzeń dyskową swoim klientom. Warto więc wiedzieć, jak wybrać firmę, której powierzy nie tylko swoje dane, ale i sukces własnej firmy.

Reklama

Hosting to udostępnianie przez operatora usług internetowych i zasobów serwerowni. Polega to innymi słowy na oferowaniu klientowi określonej objętość przestrzeni dyskowej i transferu danych.

Sprawdź, ile naprawdę kosztuje Cię hosting

Większość dostawców usług internetowych kusi atrakcyjną ceną hosting w pierwszym roku, po to by w następnym podnieść ją nawet kilkukrotnie. Warto więc sprawdzić, ile tak naprawdę płaci się za przestrzeń dyskową u danego operatora. W końcu stronę internetową nie planuje się jedynie na rok. Działanie w pośpiechu i łapanie byle jakiej oferty promocyjnej nie jest dobrym rozwiązaniem.

Poczytaj opinie o dostawcy

Zastanawiając się jakiego dostawcę hostingu wybrać, warto przeczytać o nim komentarze w sieci. Oczywiście każda firma ma swoje dobre i słabe strony. Gdy tych drugich jest jednak wiele, nie opłaca się ryzykować wpadką. Czytając komentarze, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie awarii – to ile poważnych ostatnimi czasy wydarzyło się firmie i jak szybko się z nimi uporała.

Sprawdź, gdzie dostawca trzyma dane

Lokalizacja serwerów dostawcy to jedno z najważniejszych zagadnień. Warto sprawdzić, czy dana firma korzysta z zewnętrznych centrów danych, czy też posiada własne. Ważny jest również standard danego obiektu i to czy jest zlokalizowane w Polsce, czy też zagranicą. Jeśli centra danych znajdują się np. w Wielkiej Brytanii, może mieć to wpływ na tzw. pingi, czyli czas jaki ma serwer na odpowiedź. Dodatkowo niektórzy klienci mogą być niechętni do trzymania swoich danych poza krajem.

Dowiedz się czy firma robi kopie zapasowe danych

Firmy hostingowe z reguły robią backup danych znajdujących się na serwerach, jednak to co najważniejsze to, to by upewnić się w jaki sposób to robią, jakich narzędzi używają i czy dostęp do kopi zapasowych jest możliwy zarówno dla ciebie jak i klienta. Ponadto dobrze dopytać czy kompleksowy backup dostępny jest również w pakiecie, który wykupiliśmy (może okazać się, że jest on oferowany jedynie klientom płacący za najwyższy standard usługi).

Sprawdź produkt przed zakupem

Decydując się na dany hosting, najrozsądniej przetestować go przed zakupem. Wiele firm oferuje kilkunastodniowe konta testowe, dzięki którym można sprawdzić wybrany pakiet bez żadnych ograniczeń – zobaczyć jak wygląda panel klienta, narzędzia mailowe, szybkość hostingu oraz dowiedzieć się czy istnieją jakieś limity, o których dostawca nie wspomina.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz