Czym charakteryzuje się pompa ciepła powietrze – woda?

W nowoczesnym budownictwie coraz wyraźniej zarysowuje się trend bazujący na instalacji wydajnych pomp ciepła w nowo powstających domach jednorodzinnych oraz blokach mieszkalnych. Okazuje się jednakże, że również posiadacze własnych czterech kątów starają się maksymalnie ograniczyć koszty ogrzewania przestrzeni mieszkalnej, tym samym decydując się na wybór jednego z dostępnych rodzajów pomp ciepła. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z najpopularniejszych typów tego urządzenia, a mianowicie – pompie powietrze-woda.

Reklama

Spytaliśmy specjalistów z firmy Vatra S.A – producenta pomp ciepła, jak działa system bazujący na jej wykorzystaniu? Jego głównym celem jest wykorzystywanie ciepła zgromadzonego w wodzie gruntowej celem efektywnego docieplenia biura, mieszkania lub nawet całego domu. Układ ogrzewania, w którym zastosowano pompę powietrze-woda powinien także składać się z dwóch studni głębinowych. Z pierwszej z nich woda jest pobierana, natomiast do drugiej odprowadzana. Umożliwia to wprowadzenie do obiegu płynu o relatywnie wysokiej temperaturze, a następnie usunięcie z niego wody, która zdążyła już oddać ciepło. Co interesujące, zależnie od ilości dostępnej przestrzeni oraz naszych preferencji, wybrać możemy pompę zewnętrzną, która to znajdować się będzie za domem lub pod ścianą garażu lub też wewnętrzną – zlokalizowaną na przykład w piwnicy.

Czy jednakże rozwiązanie takie jest opłacalne w każdym z przypadków? Okazuje się, że nie. Sprawdza się ono najlepiej w przypadku powierzchni użytkowych i mieszkalnych legitymujących się dużym zapotrzebowaniem na ciepło. Montaż systemu opartego na zastosowaniu pompy powietrze-woda okazać się może nieopłacalny w niewielkim domu jednorodzinnym, jako że właściciel ponieść będzie musiał koszty wybudowania dwóch studni, połączenia ich przy pomocy rur z urządzeniem głównym oraz – w niektórych przypadkach – montażu zestawu filtrów. Pobierana woda gruntowa okazać się może zanieczyszczona, przez co może ona być niezdatna do użytku, jako że w przypadku dłuższej eksploatacji drobinki brudu, niewielkie kamienie i inne zanieczyszczenia mogą zatykać rury dopływowe i odprowadzające, powodując konieczność wymiany całego systemu połączeń lub – w najlepszym przypadku – jego znacznej części.

Efektywność pomp powietrze-woda stale wzrasta, głównie dzięki wprowadzaniu do nich coraz to nowych rozwiązań technologicznych, wśród których wyróżnić można chociażby elektroniczne panele kontrolne, dogrzewacze i rury o lepszej przepustowości, jednakże eksperci zalecają osobom, które nie posiadają jakiegokolwiek systemu ogrzewania wybór rozwiązania gruntowego. Nie tylko jest ono zauważalnie tańsze, ale i charakteryzuje się porównywalną wydajnością. Układy wodno-powietrzne określane są z kolei rozwiązaniem optymalnym w przypadku modernizacji lub budowy od podstaw bloków mieszkalnych, których odpowiednie dogrzanie wymaga zastosowania innowacyjnego i niezawodnego systemu, natomiast koszty schodzą na drugi plan. Klienci, których nie satysfakcjonuje żadne z przedstawionych powyżej rozwiązań sięgnąć mogą po pompy typu powietrze/powietrze, woda/woda, czy też solanka/woda – wybór jest wręcz przeogromny!



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz