Na przestrzeni ostatnich 10 lat kultura spożywania wyrobów alkoholowych przez Polaków przeszła swoistą rewolucję. Ilość wypijanego alkoholu na głowę mieszkańca co prawda wzrosła, pijemy jednak coraz bardziej odpowiedzialnie. Na taki stan rzeczy wpływ miało wiele czynników społecznych – wyższa świadomość konsekwencji wynikających z nieumiarkowanego upijania się, zmiana stylu życia, które podporządkowaliśmy pracy, aktywność fizyczna itp. Jednak ciekawszym aspektem tej rewolucji jest jeszcze inny czynnik – bogactwo trunków coraz lepszej jakości.
Rodzaje alkoholi
Alkohole możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy: piwa, wina oraz alkohole spirytusowe. Najpopularniejsze alkohole spirytusowe to m. in. likiery, nalewki, wódki, rumy, tequile, giny, whisky, brandy, drinki gotowe. Jeszcze osobną grupę stanowią mniej popularne alkohole otrzymywane drogą fermentacji takie jak miody piwne i sake (proces wytwarzania zbliżony do produkcji piwa). Podział ten, na pierwszy rzut oka, może wydawać się niezwykle prosty. W rzeczywistości ilość niuansów, które wpływają na zakwalifikowanie alkoholu do danej grupy jest spora, a jeszcze większa różnorodność panuje w obrębie rodzajów alkoholi wchodzących w skład wyżej wymienionych grup. W dobie globalizacji, gdy na półkach sklepowych możemy przebierać w najrozmaitszych alkoholach świata, a każdy użytkownik internetu jest w stanie zamówić niemal dowolny trunek z e-sklepu, wypadałoby dokonywać wyboru zakupowego z pełną świadomością. Rolą tego artykułu jest zwrócenie uwagi na kilka ciekawostek i trendów rynkowych z zakresu szeroko pojętej tematyki alkoholowej.
Wódki czyste, smakowe a wyroby spirytusowe
Wódka – alkohol od dawna zakorzeniony w polskiej kulturze picia wytwarzany ze spirytusu rektyfikowanego rozcieńczonego wodą. W przypadku wódek czystych wybór jest dosyć prosty – istnieją napitki mniej lub bardziej szlachetne, a czynnikiem decydującym o jakości jest krotność destylowania. Inaczej sprawa wygląda z wódkami smakowymi. Z racji wysokiej akcyzy na wyroby alkoholowe, która uzależniona jest od zawartości alkoholu, producenci tego rodzaju trunku sukcesywnie osłabiają moc swoich wyrobów. Gdy zawartość alkoholu zostaje obniżona poniżej 37,5%, produkt ten nie może, w myśl obowiązujących przepisów, dłużej posługiwać się mianem wódki. Właściwym określeniem staje się wtedy termin: wyrób alkoholowy lub wyrób spirytusowy. Bardziej wyrafinowane gatunki, sporządzone na bazie naturalnych składników metodą maceracji, oznakowane są jako nalewki.
Wino tradycyjne a owocowe, musujące a szampan
Wino – w tej kategorii trunków na szczególną uwagę zasługują wina owocowe. W Polsce okrytą złą sławą za sprawą tzw. jaboli, zawierających rzekomo trujące siarczany (związek stosowany powszechnie w winiarstwie, nawet wysokogatunkowych winach gronowych, w celu konserwacji). Wina owocowe w odróżnieniu od win klasycznych, produkowane są z owoców innych niż winogrona. Drugą ciekawostką w tematyce win jest podział na wina musujące i szampany. Aby uzyskać miano szampana, musi on być produkowany na ściśle określonym obszarze północno-wschodniej Francji (Szampanii), a zawarty w nim dwutlenek węgla powstaje w naturalny sposób podczas procesu fermentacji. Do win musujących dwutlenek węgla dodawany jest sztucznie i mogą być wytwarzane w dowolnym regionie geograficznym.
Brandy – więcej niż koniak
Brandy – ta grupa alkoholi może przysporzyć najwięcej problemów z identyfikacją i klasyfikacją napitku. O ile podział na trzy gatunki brandy produkowane na bazie destylacji wina gronowego, wina owocowego i wytłoków winogron, nie powinien sprawiać większych problemów, o tyle brandy owocowe (z wina owocowego) często mylone jest z wódką smakową lub nalewką. Pierwszym przykładem z brzegu jest śliwowica – brandy owocowa ze śliwek – często błędnie zaliczana do wódek smakowych.
Likier vs. nalewka – subtelne różnice
Likier a nalewka – nie ma wyraźnej granicy między tymi dwoma rodzajami trunków. Każda z cech próbująca wytyczyć jasny podział tych alkoholi ma liczne wyjątki. Przyjmuje się, że zawartość cukru i substancji rozpuszczalnych w alkoholu pochodzących z roślin jest znacznie wyższa w likierach, ponadto mogą być one wytwarzane w innych procesach technologicznych niż maceracja (która jest jedyną formą produkcji nalewek). Zwykle nalewki mają wyższą zawartość alkoholu. Likiery wywodzą się z Włoch i są popularniejsze w Europie Zachodniej, z kolei nalewki wywodzą się z korzeni słowiańskich.
Koktajle alkoholowe – drinki
Ta różnorodność dostępnych alkoholi rozbudziła jeszcze jedno zainteresowanie wśród Polaków. Na popularności zyskała, zarezerwowana jeszcze do niedawna dla barmanów, sztuka tworzenia wieloskładnikowych koktajli alkoholowych. Wódka z sokiem stopniowo wypierana jest bardziej złożonymi przepisami. Koktajle alkoholowe dzielą się na: wysokoprocentowe „shoty” o pojemności do 50 ml, podawane w kieliszkach typu shot, „short drinki” – koktajle o pojemności do 100 ml i średniej zawartości alkoholu, podawane zazwyczaj w kieliszkach koktajlowych oraz „long drinki” – niskoprocentowe koktajle o pojemności powyżej 100 ml, rozcieńczane dużą ilością soków owocowych, podawane w szklankach koktajlowych.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!