Austria – narty i wiele więcej

Myśląc o wakacjach, często wyobrażamy sobie ciepłe kraje, w których są piękne plaże i dostęp do morza. Zwykle nie bierzemy pod uwagę państw kojarzonych powszechnie z wypoczynkiem zimowym, takich jak Austria. Narty są tutaj na porządku dziennym – tamtejsze stoki i kurorty narciarskie są jednymi z najlepszych na świecie, a alpejskie krajobrazy doprawdy urzekają. Niemniej jednak, Austria może być ciekawym punktem również na mapie letnich, wakacyjnych podróży.

Reklama

Jedyny w swoim rodzaju Wiedeń

Austriackim miastem godnym polecenia jest zdecydowanie Wiedeń, a w nim pałac Schönbrunn. Jest to obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Został on zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku na zlecenie cesarza Leopolda I. Jego projektantem był Johann Bernard von Erlach. Jest on położony w malowniczym parku Schönbrunn, na południowy-zachód od centrum Wiednia. Pałac posiada, bagatela, 1441 komnat utrzymanych w stylu rokoko. 45 z nich jest udostępnionych zwiedzającym. Sale reprezentacyjne i gościnne są bardzo okazałe. W Sali Lustrzanej koncertował sam Wolfgang Amadeusz Mozart w szczytowych momentach swojej twórczości. Przez apartamenty tegoż pałacu przewinęły się takie postaci jak: Maria Teresa Habsburg, Napoleon Bonaparte czy Elżbieta Bawarska, znana wszystkim jako księżniczka Sissi. A Wielka Galeria była miejscem „tańczącego kongresu” z lat 1814 i 1815, który był tak brzemienny w skutkach. Jest to więc nie lada gratka dla miłośnika historii, architektury i sztuki. A biorąc pod uwagę, że pałac znajduje się w pięknym parku, to znajdzie się także coś dla fanów przyrody i ogrodnictwa lub po prostu dla ludzi, którzy posiadają wyszukany zmysł estetyczny.

Kraj tysiąca zabytków

Innym ciekawym miejscem do zobaczenia w Austrii jest opactwo benedyktynów w Melku. Melk jest miastem położonym w dolinie Dunaju. Benedyktyński klasztor został stworzony w okresie średniowiecza, na miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Pozostałości po niej są widoczne, czego przykładem może być chociażby wieża Babenbergów. Do głównych obiektów klasztoru należą kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła oraz biblioteka ozdobiona freskami Paula Trogera. Znajdzie się w niej księgozbiór liczący około 100 tysięcy woluminów, a w tym aż 1200 rękopisów średniowiecznych. Dodatkowo, można zwiedzić interesujące muzeum sztuki oraz dziejów opactwa.

Twierdza Hohensalzburg również jest warta zobaczenia. To zamek zbudowany na wzgórzu Festungsberg, górujący ponad całym Salzburgiem. Jest to jeden z największych średniowiecznych europejskich zamków. Jego budowa rozpoczęła się w 1077 roku. Jest on długi na 150 metrów a szeroki na 250 metrów, co daje równo 37,5 tysiąca metrów kwadratowych. Dla porównania, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie ma powierzchnię 7040 metrów kwadratowych. Jest to najczęściej odwiedzany zamek przez turystów.

Powyższe zestawienie zawiera niewielki odsetek atrakcji turystycznych w Austrii. Przeszukując przewodniki lub Internet można trafić na szereg niesłychanie pięknych i ciekawych miejsc oraz zobaczyć piękny austriacki krajobraz. Kojarzenie Austrii z nartami jest naturalne, jednak twierdzenie, iż tylko zimą warto tam jechać, jest bardzo krzywdzące dla tego pięknego kraju. W rzeczywistości każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz