Biżuteria robiona ręcznie: plusy i minusy

Robiona ręcznie biżuteria zdobywa serca coraz większej liczby klientów. Warto zastanowić się nad tym, jakie są jej plusy i minusy.

Można kupić łańcuszek czy brochę u sieciowego jubilera. Można także zdecydować się na produkt wykonany ręcznie. Co wybrać?

Oryginalne i indywidualne vs. masowe i typowe

Dla osób, które chcą wydać trochę pieniędzy na biżuterię z pewnością ważne jest to, żeby wyróżniać się na tle innych. Decydując się na produkty ze sklepów sieciowych ryzykują, że na przyjęciu, uczelni czy w pracy ktoś inny będzie miał dokładnie to samo. Taka sytuacja nigdy nie należy do pożądanych.

To dlatego tak dużym powodzeniem cieszy się ręcznie robiona biżuteria dostępna przez internet. Ponieważ każda sztuka wykonywana jest osobno, nawet zbliżone modele mogą być różne. Kto kupuje z sieciówek, ten dostanie łańcuszki, broszki czy bransoletki wyprodukowane w sposób masowy. To nie sprzyja oryginalności.

Przyrzeczenie jakości vs. jakość potwierdzona

Z drugiej strony, kto kupuje biżuterię wykonywaną ręcznie ten sporo ryzykuje. Nigdy nie wiadomo, jakiej jakości półprodukty zostały użyte do jej wykonania. Nigdy nie wiadomo, z jaką starannością wszystkie połączono. Efekt? Może się zdarzyć, że ręcznie robiona biżuteria jest po prostu niskiej jakości.

Czy w przypadku tej kupowanej od dużych jubilerów jest inaczej? Z pewnością można powiedzieć, że takie firmy dbają o to, aby wszystko wykonane było w miarę starannie. W grę wchodzi marka, która ma przecież bardzo duże znaczenie w branży. Kto pozwoli sobie na chwilę słabości, ten może sporo przegrać.

Jakościowe surowce vs. surowce dostępne

Nie inaczej jest w przypadku wykorzystywanych półproduktów. Przeciętny użytkownik biżuterii nie jest w stanie rozpoznać, czy to co kupił rzeczywiście wykonano z surowca, którego nazwa znalazła się w opisie czy raczej z jakiejś podróbki niewiadomego pochodzenia. Dla kogoś, komu zależy na tym, żeby mieć naszyjnik czy kolczyki z prawdziwego kruszcu taka sytuacja może być mało komfortowa.

Jak już zostało powiedziane, w przypadku dużej firmy rzecz ma się nieco inaczej. Takie przedsiębiorstwo nie tylko samo dba o swoją markę, ale też zwraca uwagę na to, od kogo kupuje półprodukt. Ktoś, dla kogo biżuteria robiona ręcznie to tylko zajęcie dorywcze, sam może stać się ofiarą oszustwa.

Gust wykonawcy vs. doświadczenie projektanta

Na koniec warto pochylić się jeszcze raz nad designem. Wartością samą sobie jest w przypadku biżuterii robionej ręcznie oryginalność. Problem w tym, że nie zawsze to, co oryginalne jest rzeczywiście warte uwagi. Może się zdarzyć, że osoba produkująca taką biżuterię na własną rękę będzie na bakier z podstawowymi zasadami sztuki. Oczywiście, przymusu kupowania nie ma, ale przecież nie każdy zna się na tym, jak powinny wyglądać świecidełka.

A u jubilera? Tam projekty wykonują fachowcy z doświadczeniem. Ceną za ich wiedzę jest jednak powtarzalność, o czym była już mowa. Podsumowując, wszystko sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy ważniejsza jest indywidualna oryginalność czy jakość oraz profesjonalny design.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz