Brykiet kominkowy i jego atuty

Jeszcze nie tak dawno trudno nam było wyobrazić sobie, że moglibyśmy palić w kominku wykorzystując w tym celu materiał inny niż drewno. W ostatnich latach zmieniamy jednak zdanie na ten temat. Dzieje się tak między innymi dlatego, że coraz większą popularnością cieszy się brykiet kominkowy, a jego zalety przekonują nawet największych sceptyków.

Co warto wiedzieć o brykiecie?

Osoby zainteresowane brykietem kominkowym często zwracają uwagę na to, że jest to niestandardowy materiał opałowy. Jest w tym wiele racji, mamy bowiem do czynienia z jednym z tych rozwiązań, do produkcji którego wykorzystywane są odpady drzewne. Sprasowuje się je pod wysokim ciśnieniem, w trakcie produkcji brykietu nie wykorzystuje się jednak substancji klejących.
Co ciekawe, choć zdecydowana większość użytkowników brykietu jest przekonana, że jest on stosunkowo nowym rozwiązaniem, w rzeczywistości technologia jego produkcji nie jest wcale najnowszym odkryciem. Z powodzeniem stosowano ją przed wybuchem II wojny światowej w Szwajcarii, choć rzeczywiście, produkcja brykietu kominkowego na skalę przemysłową ruszyła stosunkowo niedawno, bo w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Jak powstaje brykiet?

Jedna z największych zalet brykietu jest związana z tym, że jego produkcja jest możliwa z wykorzystaniem każdego rodzaju rośliny oraz odpadów roślinnego pochodzenia, choć oczywiście największą wartość ekonomiczną mają te brykiety, które powstają z wykorzystaniem drewna. Nie trzeba się przy tym obawiać o jego rodzaj, z powodzeniem można bowiem stosować wszystkie jego rodzaje posiłkując się również odpadami drzewnymi.
Sam proces brykietowania nie byłby możliwy, gdyby nie zastosowanie prasy. W grę wchodzą zarówno prasy mechaniczne, jak i hydrauliczne, okazuje się przy tym, że brykiet kominkowy może powstawać bez konieczności wykorzystywania w tym celu substancji wiążącej. Na kształt tego materiału opałowego wpływa przede wszystkim rodzaj zastosowanej prasy, gdy zaś mówimy o brykiecie kominkowym, jest on zazwyczaj ośmiokątny i wyposażony w otwór w środku.

Zalety brykietu kominkowego

Popularność brykietu kominkowego nie jest przypadkowa, osoby mające z nim do czynienia zwracają więc uwagę na to, że jest to rozwiązanie charakteryzujące się licznymi zaletami. Na pierwszy plan wysuwa się to, że można na nie liczyć nie tylko wtedy, gdy chcemy zastąpić za jego pomocą koks i miał, ale również drewno i węgiel. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że niska zawartość wilgoci idzie w jego przypadku w parze z bardzo wysoką wartością energetyczną.
Warto zwrócić uwagę i na to, że produkt charakteryzuje się długim okresem żarzenia, a do tego spala się niemal do końca, czego nie można powiedzieć o drewnie, które jest postrzegane jako najlepsze rozwiązanie alternatywne. Brykiet zasługuje na uwagę i dlatego, że jego skład nie zawiera klejów oraz lepiszczy, dzięki czemu podczas spalania nie emituje nieprzyjemnego zapachu, który irytowałby domowników. Jest to ekologiczne źródło energii, które łatwo się rozpala i nie kruszy się.

Źródło: Epellet.eu brykiet kominkowy i pellet drzewny

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz