Co to jest pellet drzewny i czy warto go stosować?

Coraz częściej mówi się ostatnio o przewadze pelletu drzewnego w stosunku do innych materiałów opałowych. Czym właściwie jest ten rodzaj paliwa oraz dlaczego coraz więcej osób decyduje się go używać?

Pellet – co to jest i jak jest wytwarzany?

Pellet jest stosunkowo nowym rodzajem materiału opałowego, który produkowany jest z biomasy drzewnej. Niekiedy pellety wytwarzane są również z innych surowców naturalnych, na przykład z siana albo ze słomy, jednak to właśnie drzewo odgrywa tu największą rolę. Odpady drzewne takie jak igliwie, liście, gałęzie, kora, doskonale nadają się do wytwarzania pelletu. Oprócz materiałów leśnych, do produkcji pelletu wykorzystuje się również pozostałości z zakładów zajmujących się obróbką drewna, na przykład z wióry, ścinki i trociny z tartaków.

Mechanizm wytwarzania pelletu polega na prasowaniu biomasy drzewnej w specjalnych maszynach przy użyciu bardzo wysokiego ciśnienia. W ten sposób powstaje granulat w postaci niewielkich walców o średnicy kilku lub kilkunastu milimetrów. Substancją, która spaja masę w granulki jest naturalnie występująca w odpadach drzewnych żywica. Po sprasowaniu, wysuszeniu i rozdrobnieniu, pellet drzewny trafia do sklepów, a potem może być używany jako materiał opałowy w warunkach domowych oraz przemysłowych.

Główne zalety pelletu drzewnego

Jeśli szukalibyśmy materiału opałowego, który charakteryzuje się wysoką wydajnością a jednocześnie jest jak najbardziej ekologiczny, to właśnie pellet znalazłby się na samym przodzie. Na uwagę zasługuje fakt, iż przy jego produkcji nie są stosowane żadne związki chemiczne, wytłaczanie przebiega tylko przy użyciu samej biomasy, a pozyskiwanie granulatu jest ułatwione dzięki istniejących w materiale drzewnym substancji kleistych. Ekologiczność tego paliwa przejawia się też poprzez brak emisji szkodliwych dla środowiska gazów w procesie spalania.

Oprócz aspektów ekologicznych, ważne są także duże walory użytkowe. Pellet drzewny jest paliwem ekonomicznym, wydajnym, posiadającym pokaźną wartość energetyczną. Mała ilość powstającego popiołu sprzyja wygodzie użytkowania. Pellet ze względu na to, iż jest całkowicie naturalny, jest materiałem przyjaznym dla zdrowia człowieka, nie emituje szkodliwych gazów, nie jest wybuchowy, co sprzyja bezpieczeństwu użytkujących go osób.

Kiedy warto postawić na pallet drzewny?

Wykorzystywanie pelletu jako materiału opałowego cieszy się coraz większą popularnością. Duży potencjał energetyczny, komfort użytkowania oraz niewygórowana cena sprawiają, że to naturalne paliwo wypiera inne rodzaje opałów. Obok tych zalet, jego zdecydowanym plusem jest także uniwersalność. Pellet może być stosowany w kominkach, różnego rodzaju piecach i kotłach, na przykład kotłach olejowych czy w niektórych kotłach przystosowanych do spalania eko groszku.

Zdecydowawszy się na ogrzewanie mieszkania lub obiektu przemysłowego pelletem drzewnym, należy zwrócić uwagę na jego jakość. Dobry pellet nie może być wilgotny. W workach z pelletem nie powinny znajdować się żadne inne substancje, na przykład trociny, tylko sam granulat. Warto sięgać po dobrej jakości, sprawdzone produkty tego typu.

Źródło:artykuł powstał we współpracy z epelet.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz