Grzejniki łazienkowe – jakie?

Wiadomo, że w łazience powinno być ciepło. Wiadomo też, że ciepło najefektywniej dostarczać będą grzejniki centralnego ogrzewania. I wiadomo, że takich grzejników może być kilka rodzajów. Dlatego gdy decydujesz się na ich zakup, dobrze wiedzieć, czym się charakteryzują i jakie są ich słabe oraz mocne strony.

Reklama

Ogrzewanie w łązienceGrzejniki łazienkowe to kategoria niezwykle pojemna, obejmująca bardzo różne rodzaje produktów. Jednak kiedy przyjrzeć się im bliżej, można zauważyć, że istnieją trzy podstawowe ich grupy: grzejniki żeliwne, stalowe i aluminiowe. Każdy z tych rodzajów ma własną charakterystykę, swoje mocne i słabe strony. Jakie?

Grzejniki łazienkowe żeliwne

Na początek omówmy najbardziej do niedawna popularne grzejniki łazienkowe czyli te wykonane z żeliwa. Kiedy wyposażenie łazienek było dobrem trudno dostępnym liczyły się bowiem te cechy, które przekładały się na żywotność urządzenia. A właśnie grzejniki łazienkowe żeliwne zaliczane są do tych, które potrafią działać przez bardzo długi czas. Zabezpieczone przed korozją i niezwykle wytrzymałe na ciśnienie były znakomitym wyborem. Jeszcze dziś stosuje się je zresztą tam, gdzie warunki są trudne, a wymagania wysokie. Na przykład w miejscach bardzo wilgotnych lub takich, w których występuje ryzyko niewłaściwej eksploatacji.

Dzisiaj jednak grzejniki łazienkowe wykonane z żeliwa cieszą się znacznie mniejszą popularnością. I nie bez przyczyny. Są bowiem bardzo akumulacyjne, co oznacza, że inteligentne sterowanie ilością oddawanego ciepła jest bardzo utrudnione. Co więcej, są ciężkie, a więc mało praktyczne. Z drugiej strony duża akumulacyjność sprawia, że zmiany temperatury (np. wynikające ze stosowania pieca na węgiel) nie są aż tak dotkliwe.

Grzejniki łazienkowe ze stali

Po grzejnika żeliwnych pałeczkę popularności przejęły grzejniki łazienkowe stalowe. To one są dzisiaj najbardziej popularnym z rodzajów grzejników. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo mała akumulacyjność. To oznacza, że szybko się nagrzewają i równie szybko ochładzają. Są więc w tym przypadku odwrotnością grzejników z żeliwa. Taka charakterystyka ma swoje plusy: grzejniki łazienkowe ze stali pozwalają na precyzyjne sterowanie ciepłem. Warto wspomnieć, że ze stali wykonanych jest wiele rodzajów grzejników, w tym płytowe, rurowe czy konwektorowe.

Kto kupuje grzejnik ze stali powinien wziąć pod uwagę kilka minusów, które wiążą się z ich używaniem. Jeśli nie są dobrze zabezpieczone przed korozja, będą rdzewiały. Może też się zdarzać, że lakier będzie nietrwały i miękki.

Grzejniki łazienkowe aluminiowe

Grzejnikami, które nie mają tych minusów są grzejniki łazienkowe aluminiowe. W ich przypadku korozja nie jest problemem, podobnie jak duża waga. Co więcej, mają te cechy, które sprawiają, że grzejniki ze stali są tak popularne. Dobrze przewodzą ciepło oraz umożliwiają sprawną regulację.

Jest tylko jeden, za to istotny problem – tego rodzaju grzejników nie można stosować tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Ani tam, gdzie mogą pojawić się chemiczne opary wchodzące w reakcję z aluminium. Wymagania te sprawiają na przykład, że trudno jest używać takich grzejników w obiektach przemysłowych.

Jak widać trzy rodzaje grzejników to wystarczająca paleta możliwości, która pozwala na wybór odpowiedniego urządzenia. Dla jednych liczyć się będzie akumulacyjność, dla innych możliwość precyzyjnej regulacji poziomu ciepła. A dla jeszcze innych niska waga i ładny wygląd. Najważniejsze jest jednak to, by w momencie zakupu wiedzieć co się właściwie kupuje.

Tekst dotyczy ogrzewania używaneog w domach, ale jeśli interesuje Cię coś w większej skali, na przykład dotyczącego hal i używanych w niej promienników podczerwieni oraz nagrzewnic, przeglądnij stronę Teotermu i ich generatorów ciepła. Stosując technologie grzewcze stali się jednym z głównych dystrybutorów promienników.



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz