Jak obniżyć rachunek za ogrzewanie?

Zima to czas, kiedy każda rodzina, każdy administrator budynku lub każdy najemca myśli o ogrzewaniu. Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, który nie oszczędza nas ani latem, ani zimą. O ile latem borykamy się z opadami lub dość wysokimi temperaturami, tak zimą jesteśmy zasypywaniu przez śnieg i doświadczani przez siarczysty mróz, który potrafi zejść poniżej – 30 stopni Celsjusza. Taka temperatura wpływa również na temperaturę pomieszczeń, w których się znajdujemy. Jeżeli wartość ta spada poniżej 20-22 stopni Celsjusza – odczuwamy dyskomfort, który wręcz paraliżuje. To właśnie zmusza do ogrzewania mieszkań i biur. Ogrzewania, które przy nieumiejętnym wykorzystaniu wygeneruje zbyt wysokie rachunki.

Reklama

grzejnik elektrycznyKwota ogrzewania zależy przede wszystkim od technologii grzewczej. Przełożenie na rachunki mają również struktury izolacyjne domu, długość trwania zimy i nasze umiejętności dotyczące utrzymywania temperatury wewnątrz domu. Poniżej zamieszczamy kilka porad, które skutecznie podniosą temperaturę wewnątrz domu, jednocześnie nie podnosząc rachunków za ogrzewanie.

  • Dobre nawyki: nie zasłaniajmy grzejników meblami lub firankami, nie zasłaniajmy rolet lub firanek w słoneczne zimowe dni, zmniejszajmy moc ogrzewania w czasie, gdy wychodzimy z domu, wietrzmy raz, ale za to porządnie i na koniec – ciągle analizujmy temperaturę wewnątrz domu. Powyższe przyzwyczajenia sprawią, że rachunki za ogrzewanie na pewno się zmniejszą.
  • Dobre ogrzewanie: prócz racjonalnego wyboru systemu ogrzewania, wielu obliczeń dotyczących funkcjonalności i poprawnego rozmieszczenia grzejników w całym domostwie, polecić można połączenie tradycyjnego ogrzewania z ekologicznymi rozwiązaniami. Ogniwa grzewcze, wiatraki lub system grzewczy czerpiący energię z wnętrza Ziemi na pewno sprawią, że tradycyjny piec nie będzie zużywał tak wielkiej ilości miału, drewna, węgla lub innego opału do utrzymania stosownej temperatury wewnątrz domostwa. Warto również zainstalować pompy cieplne, które powodują obniżenie zapotrzebowania na opał do nawet 70%.
  • Dobra izolacja: kolejny ważny czynnik na drodze grzewczej, który przyczynia się do obniżenia (lub podwyższenia w razie zaniedbań) rachunków za ogrzewanie. Jeżeli zapomnimy o izolacji – nawet przy najlepszym systemie ogrzewania i przy wprowadzeniu w życie dobrych nawyków – rachunki nadal będą wysokie. Wyprodukowane ciepło po prostu nie utrzyma się wewnątrz domostwa, uciekając oknami, drzwiami i innymi lukami, które będziemy mogli uznać za pięty Achillesowe danego obiektu.

Do poprawnej izolacji domu przyczynia się wiele czynników. Technologia budownictwa, jakość prac budowlanych oraz wykończeniowych, montaż okien i drzwi – to wszystko ma wpływ na izolację wnętrza. Skupmy się na oknach, gdyż wedle statystyk to one powodują najwięcej problemów. Jeżeli zimową porą od okien bije zimno, słychać hulający wiatr, a firanka przy oknie wręcz sama się porusza – nie wróży to nic dobrego. To znak, że mamy nieszczelne okna, które trzeba wymienić. Nie ma sensu inwestować w kolejny zestaw zwykłych okien, które tylko pogorszą sytuację. Technologia stworzyła okna pasywne, specjalistycznie izolowane okna o grubszej warstwie, grubszej ramie i z mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła. Wszystkie te własności sprawiają, że okno staje się twierdzą nie do przejścia dla ciepła wewnątrz obiektu i zimna z zewnątrz. Tworzymy w ten sposób izolację, która zamyka ogrzewanie wewnątrz obiektu.

Stopka autorska: okna pasywne – http://okna.waw.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz