Jakiś czas temu pisałem o trendach w dziedzinie stolarki otworowej wskazując na wzrost popularności okien energooszczędnych i pasywnych. Nie minęło wiele czasu a tego typu stolarka stała się codziennością!
Na początku tego roku weszły w życie przepisy, który zaostrzyły wymagania dotyczące współczynników przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych w nowo wznoszonych budynkach. Oczywiście „dostało się” także stolarce okiennej. Wprawdzie wprowadzone obwarowania nie są ekstremalnie wyśrubowane, jednak można przyjąć, że budując nowy dom praktycznie zawsze trzeba zastosować okna energooszczędne, które przeważnie są wyposażone w trzyszybowe pakiety. Ich parametr Ug na poziomie 0,5W/m2K daje doskonałą bazę do skonstruowania okna pasywnego. No ale okno to nie sama szyba! Ta szyba jest osadzone w ramie i to właśnie rama stanowy najsłabszy punkt całego okna. Jest ona nawet 3x „zimniejsza” niż wkład szybowy! By zbudować okno pasywne – czyli takie, dla którego współczynnik przenikania ciepła (dla całego okna) wynosi 0,8W/m2K lub mniej – należy więc skupić swoje działania na poprawie parametrów termicznych ramy. Niektóre firmy będące czołówką branży okiennej wiedzą jak to zrobić. Szczególnie należy się przyjrzeć wzmocnieniu skrzydeł i ramy, które zazwyczaj jest ze stali i stanowi mostek największy termiczny. Wzmocnienie może być jednak skonstruowane z zastosowaniem kompozytów, stali i piany poliuretanowej co pozwala na znaczną poprawę izolacji ramy z przy okazji zwiększa statykę okna. Jest taka nowatorska technologia wynaleziona i opatentowana przez polską firmę! Rozwiązanie to sprzyja ochronie zasobów naturalnych czyniąc je ekologicznym i przyjaznym środowisku. Co ważne – takie okna pasywne zostały przebadane przez instytut ift Rosenheim i otrzymały certyfikatokien pasywnych!
Mówi się, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela a dopiero trzeci dla siebie… Coś w tym jest. Ale poprzez dokonywanie właściwych wyborów i dobór odpowiednich materiałów możemy być mądrzejsi już na starcie i stosować najnowsze technologie w dziedzinie okien, bram, drzwi czy rolet. Może wtedy nasz pierwszy dom będzie choć tak dobry jak dla przyjaciela? Jestem przekonany, że współpraca ze sprawdzonymi profesjonalistami z branży budowlanej pozwoli wyeliminować wiele błędów popełnianych przez niedoświadczonych inwestorów niezależnie czy budują dom w Poznaniu, Szczecinie czy na zupełnie innym krańcu naszego kraju. Nasz energooszczędny dom będzie cieszył przez lata i pozwalał na luksus mieszkania w komfortowych warunkach przy ponoszeniu niskich kosztów eksploatacji budynku.
Stopka autorska: www.ms.szczecin.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!