Co charakteryzuje energooszczędny projekt i dom?

Nowoczesne budownictwo w obecnych czasach dostarcza projektantom i budowlańcom wielu rozwiązań, które pozwalają na budowę lepszych, bardziej ekologicznych i tańszych w eksploatacji domów. Jeśli się budujesz lub planujesz to w najbliższym czasie warto dlatego poznać kilka ciekawostek i informacji, które mogą się przydać podczas budowy i wyboru projektu.

Reklama

projekty domów jednorodzinnychPodstawą ekologicznych rozwiązań są nowoczesne projekty domów energooszczędnych a także domów pasywnych. Czym one się różnią i jak wypadają w porównaniu do tradycyjnego budownictwa? Na początek domy niskoenergetyczny: zapotrzebowanie na energię cieplną tego rodzaju domów jest około 2-3krotnie niższe niż normalnego. Domy pasywne natomiast to stosunkowo nowa idea, która polega na maksymalnej redukcji zapotrzebowania na ciepło. Unika się w takich projektach i domach nawet tradycyjnego systemu ogrzewania a stara się jedynie dogrzać powietrze już tam panujące. Wszystko to stwarza, że w przypadku budownictwa pasywnego można zredukować zapotrzebowanie nawet do 8razy mniej niż tradycyjnym przypadku! Odnośnie projektu by był energooszczędny warto dodać również, że nie powinien być duży a dach najlepiej by był dwuspadowy.

Kolejna kwestia dotycząca energooszczędności przy projektowaniu domu to okna. Warto pamiętać by wybierać te o możliwie najniższym wsp. przenikania ciepła. Każdy producent ma obowiązek napisać takie informacje na nowo kupowanym oknie!

Trzecim rozwiązaniem są kolektory słoneczne. Modne i bardzo ciekawe rozwiązanie w przypadku domów energooszczędnych. Jak sprawa wygląda z nimi, czy opłaca się i po jakim czasie zwróci się taka inwestycja? System kolektorów możemy wykorzystywać do podgrzewania wody użytkowej, w przypadku wspomagania centralnego ogrzewania (czyli po prostu do docieplenia domu) czy też do chłodzenia budynków. Teraz kilka wyliczeń: montaż i kupno około 5metrów kwadratowych paneli do koszt 8-14tysięcy złotych. Rocznie na takiej instalacji oszczędzić można około 1200zł więc jak łatwo policzyć zwrot powinien być po około 7latach. Czyli jest to wynik bardzo dobry – zwłaszcza jeśli przyjmiemy, że dom ma nam służyć przez dużo dłuższy okres czasu.

Istnieją również inne ciekawe pomysły jak sprawić żeby cały projekt naszego domu stał się bardziej eko i nowoczesny. W zasadzie podstawą jest izolacja – i to ta dobrego producenta i dobrej jakości ponieważ większość ciepła ucieka właśnie przez ściany i dach a także przez podłogę. Kolejna ciekawostka – odzysk ciepła czyli wentylacja, która pozwoli sprawnie wykorzystać i odzyskać już panujące ciepło z powietrza. Odpowiednią instalacją można odzyskać nawet 1/4 strat ciepła!

Stopka autorska: projekty.muratordom.pl – projekty domów energooszczędnych

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz