Zużycie energii z roku na rok rośnie. Przyczyniają się do tego zarówno gospodarstwa domowe, w których pojawiają się coraz to nowsze urządzenia elektroniczne, jak i firmy, które niezbyt chętnie inwestują w zmiany związane ze znacznym oszczędzaniem energii. Inwestycje pod tym kątem tak naprawdę mogą jednak okazać się nie tylko korzystne dla środowiska, ale także dla portfela samych przedsiębiorców. Dlatego pojawiają się programy, które mają zachęcić do ekologicznych rozwiązań, wymiany urządzeń na energooszczędne czy do wykorzystania energii ze źródeł wtórnych do ogrzewania.
Energia odnawialna
Ekolodzy coraz częściej promują wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Chodzi tutaj o energię promieni słonecznych, wiatru, wody czy pływów morskich. Budowa wiatraków czy systemów fotowoltaicznych może okazać się korzystną inwestycją zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim panele słoneczne idealnie nadające się do ogrzewania budynków. Warto zwrócić uwagę także na to, że do tego typu inwestycji możemy otrzymać dofinansowanie z programu stworzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dofinansowanie do kolektorów słonecznych
Program dopłat do montażu kolektorów słonecznych wszedł w życie w 2010 roku, a jego zakończenie przewidziano na rok 2015. Założeniem programu jest udzielanie kredytów preferencyjnych na tego typu inwestycje. Wysokość dopłaty nie jest tutaj stała. Może jednak sięgać nawet 45 procent całej inwestycji. Program został stworzony z myślą o osobach fizycznych. W praktyce oznacza to, że jest dostępny dla osób indywidualnych czy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Niedostępny jest niestety dla spółek. Kredyt na preferencyjnych warunkach można uzyskać w bankach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. We wniosku należy dokładnie udokumentować planowaną inwestycję oraz przedstawić umowę podpisaną z wykonawcą.
Poprawa efektywności energetycznej w małych i średnich firmach
Przedsiębiorstwa, które chcą zainwestować w wykorzystanie źródeł energii odnawialnej i poprawić efektywność energetyczną mogą skorzystać z programu „Inwestycje energooszczędne w małych i średnich firmach”, który obowiązujące w latach 2014-2016. Warto zwrócić uwagę na to, że tego typu dotacje są bezzwrotne. Tutaj również wnioski o dofinansowanie należy składać do banków, które podpisały umowę z NFOŚiGW. Pieniądze mogą zostać wykorzystane na przeprowadzenie audytu energetycznego i wprowadzenie zmian (wymiana oświetlenia na energooszczędne, wymiana sprzętu i urządzeń, inwestycje w systemy wykorzystujące energię odnawialną itp.).
Inwestycję energooszczędną we Wrocławiu buduje też 6 Dzielnica.
Stopka autorska: buduje – http://www.6-dzielnica.pl/domy,m,mg,8
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!