Ekologiczne domy, czyli oszczędzanie od podstaw

W dzisiejszych czasach panuje moda na oszczędzanie. Człowiek oszczędny to nie tylko taki, który martwi się o zasobność swojego portfela. Z oszczędnością idzie w parze troska o nasze naturalne środowisko, w którym my wszyscy żyjemy.

Reklama

Oszczędzać i chronić środowisko można na wiele sposobów, ale to wszystko razem ze sobą połączyć? Idealnym rozwiązaniem mogą być domy ekologiczne, które po pierwsze, zużywają mniejsze zasoby energii i ciepła niż postawione według starych standardów domostwa, a po drugie chronią nasz klimat i nie zanieczyszczają środowiska.

Aby dom można było nazwać ekologicznym, budynek ten musi spełniać wiele warunków. Wszystko zaczyna już w trakcie budowy obiektu. Przede wszystkim istotny jest tutaj odpowiedni dobór nietoksycznych i nieutleniających trujących substancji materiałów. Przecież wszystkim zależy na tym, aby zminimalizować efekt cieplarniany, który wiadomo jest bardzo poważnym problemem współczesnych czasów.

Po drugie już w trakcie samego projektu powinniśmy uwzględnić dość sporo miejsca na nowoczesny system grzewczy, który zajmuje o wiele większą powierzchnie niż tradycyjne piece i kotły. To nie koniec ważnych informacji, które powinny być zawarte w naszym projekcie. Przede wszystkim większe okna powinny zostać umieszczone na południowej stronie budynku. To ze względu, iż ta część obiektu zawsze jest najbardziej nasłoneczniona w ciągu dnia. W takim pomieszczeniu możemy zaplanować na przykład salon. Wtedy będziemy mieli pewność, że będzie to przyjemne, jasne i przytulne pomieszczenie. Mniejsze okna możemy umieścić w części północnej obiektu.

Jeżeli podobają nam się szpiczaste i spadziste dachy, niestety będziemy musieli z nich zrezygnować. Okazuje się bowiem, iż przez taką, a nie inną konstrukcję ucieka najwięcej drogocennego ciepła. Musimy wybrać w miarę płaski dach, nasz dom jeżeli jest piętrowy, to dolne partie obiektu z powodzeniem będą ocieplały wyższe pietra.

Istotna okazuje się też sama lokalizacja budynku.  Swój wymarzony dom warto postawić w sąsiedztwie gęsto zalesionych drzew, które z powodzeniem ochronią go przed wiatrem i zimnem. Na wietrznym terenie nasz dom będzie wystawiony na niekorzystne w tym przypadku działanie wiatru.

Ekologiczne domy to nowe trendy w branży budowlanej. Nie dość, że są przyjazne dla środowiska, to koszt ich eksploatacji, dzięki specjalistycznej technice jest bardzo niski i przystępny na każdą kieszeń. Domy tego typu to inna jakość życie, zdecydowanie lepsza i tańsza. To fakt, iż na wybudowanie takiego budynku, na samym początku musimy przeznaczyć więcej gotówki niż w przypadku domu tradycyjnego. Jednakże w przyszłości możemy liczyć na niższe rachunki związane z energią. Pamiętajmy także o tym, że obiekty tego typu w żaden sposób nie zagrażają naszemu środowisku. Są przyjazne dla naszej atmosfery i z pewnością nie przyczyniają się do powstania dziury ozonowej.

Stopka autorska: http://www.6-dzielnica.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz