Oszczędzamy w domu na etapie jego projektu!

Na powstanie pięknego i oszczędnego domu składają się wysiłki wielu osób. Jednymi z pierwszych są niewątpliwie architekci. Zanim zostanie wbita pierwsza łopata w ziemię, konieczne jest wykonanie doskonałej jakości planów. Projekty domów pozwalają na prawidłowe rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń, w taki sposób, aby mieszkanie było w pełni funkcjonalne. Zazwyczaj taki projekt składa się z wielu stron opisujących i obrazujących poszczególne pomieszczenia i przestrzenie a od zręczności i wizji architekta zależy jak dobrze będzie w nim wszystko rozplanowane.

Reklama

dom energooszczędnyDzięki dobrym planom dom nie tylko staje się ładny i funkcjonalny, ale dodatkowo może stać się bardzo oszczędnym. Przykładem takiego „oszczędnego” budynku może być dom pasywny, czyli taki, w którym ogranicza się ogrzewanie do minimum. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów oraz innowacyjnych technik budowlanych do ogrzania budynku wykorzystywane jest ciepło odzyskiwane z powietrza bądź też wytwarzane przez mieszkańców i urządzenia znajdujące się w nim. Koszt ogrzewania to w przypadku posiadania domu to główne obciążenie kieszeni właściciela tak więc dbałość o ten element powinna przyświecać każdemu, przyszłemu inwestorowi.

Jednak to nie jedyny sposób oszczędzania dzięki ekologicznym domkom. Coraz częściej bowiem w ich okolicy umieszczane są przydomowe oczyszczalnie ścieków, zbiorniki na deszczówkę, którą używa się do podlewania roślin, a nawet baterie słoneczne lub wiatraki, pozwalające na wytworzenie energii elektrycznej na podstawowe potrzeby. Jednakże, aby to wszystko powstało konieczni są doskonali projektanci, którzy potrafią nowoczesne koncepcje przelać na papier, a następnie budowlańcy, którzy ten papierowy budynek przeniosą w rzeczywistość. Dobry architekt to nie tylko ten, który potrafi wymyślić najbardziej fantazyjne projekty na życzenie klienta, lecz ten, który tchnie w swój projekt krztynę realizmu aby był w ogóle możliwy do wykonania.

Budowa domów energooszczędnych ma jak najbardziej sens nie tylko w obecnym, nie do końca sprzyjającym ekonomicznie klimacie. Posiadając dom pasywny mamy gwarancję niskich kosztów eksploatacji w dalszej perspektywie czasu, a pieniądze zaoszczędzone w ten sposób w cyklu miesięcznym zapewnią nam dobry zwrot i poczucie bezpieczeństwa w późniejszych latach naszego życia. Do energooszczędny jest tańszy w utrzymaniu od tradycyjnego o średnio 30% a zwrot z inwestycji następuje po około 5 latach więc jak widać jest to bardzo opłacalny projekt. Dlatego też inwestujmy w tego typu budowle jak najwcześniej, bo kto wie co przyniesie jutro?

Stopka autorska: architekt – http://www.2kprojekt.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz