Budownictwo

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe ostatnimi czasy stało się bardzo popularnym sposobem ogrzewania domów i mieszkań. Jak to zwykle bywa – im coś jest popularniejsze, tym więcej mitów wokół tego narasta, dlatego skonfrontujmy je ze stanem faktycznym i zbierzmy wady i zalety tego typu ogrzewania.

Reklama

Ogrzewanie podłogoweNa dobry początek – jak w ogóle działa takie ogrzewanie? Jest kilka rodzajów takich instalacji, ale najczęściej stosowaną jest ogrzewanie podłogowe wodne. W tym przypadku źródło ciepła jest właściwie dowolne i z powodzeniem zastosować można tradycyjne rozwiązania, takie jak piec węglowy, elektryczny albo gazowy. Zupełnie inaczej jest jednak dystrybuowane wygenerowane przez piece ciepło, nie trafia ono bowiem do montowanych na ścianach grzejników. Ciepła woda płynie zamiast tego do zainstalowanych tuż pod podłogą rurek, dzięki czemu elementem grzewczym zostaje cała podłoga, a nie tylko powierzchnie kaloryferów czy grzejników. Tak więc założenie sobie ogrzewania podłogowego jest o wiele wygodniejsze w przypadku budowy nowych domów – w przeciwnych przypadkach wymagany jest remont generalny.

Plusy ogrzewania podłogowego

Bardzo popularna opinia głosi, że ogrzewanie podłogowe jest bardzo drogie i przez to zalicza się je do luksusów. Nic bardziej mylnego, bo jak wynika z analiz kosztów wykonania takich instalacji, nie są one wcale droższe od zsumowanych elementów tradycyjnej instalacji grzewczej. Co więcej, znacznie tańsza jest eksploatacja ogrzewania podłogowego – niektóre źródła podają, że koszty są nawet o jedną trzecią niższe niż w przypadku tradycyjnych instalacji. Bierze się to stąd, że kaloryfer musi zostać nagrzany aż do temperatury 60-70 stopni, aby był w stanie oddać tyle ciepła, by ogrzać pomieszczenie. W przypadku ogrzewania podłogowego sprawa wygląda zupełnie inaczej – to ogrzewanie niskotemperaturowe. Powierzchnią grzewczą w tym przypadku jest cała podłoga, a nie tylko niewielki kaloryfer. Dzięki temu podłoga jest w stanie ogrzać to samo pomieszczenie nagrzewając się zaledwie do temperatury 22-25 stopni.

Minusy ogrzewania podłogowego

Inną zaletą jest to, że ogrzewanie podłogowe szybciej pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego, który każdy odczuwa na swój sposób. Dotykanie stopami ciepłej podłogi powoduje odczuwanie cieplnego komfortu nawet przy średnich temperaturach niższych o dwa stopnie niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Niskotemperaturowe ogrzewanie ma jeszcze inne zalety – zmniejsza cyrkulację zanieczyszczeń i kurzu w mieszkaniu, nie powoduje nadmiernego wysuszenia powietrza oraz umożliwia utrzymanie stałej temperatury, co może być bardzo ważne dla alergików, dzieci, roślin czy osób wrażliwych na wahania pogody i temperatury. Ponadto ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie po całym pomieszczeniu i eliminuje konieczność instalacji rurek i grzejników – co daje o wiele większe możliwości zagospodarowania przestrzeni mieszkania.

Największa wada instalacji ogrzewania podłogowego objawia się wtedy, gdy chcemy zamontować je w już gotowym domu czy mieszkaniu. Wiąże się to wtedy z rwaniem podłogi i przeprowadzeniem generalnego remontu. Ponadto fakt, że powierzchnią grzewczą ma być podłoga we własnej osobie, dyktuje dobór materiału, z którego powinna być wykonana. Rzecz jasna powinien to być materiał cechujący się dobrym przewodnictwem ciepła – płytki, kafelki, niektóre rodzaje paneli, z drewnem jest już nieco więcej gimnastyki.
Wreszcie, ogrzewanie podłogowe ogranicza niektóre z możliwości urządzenia pomieszczenia: nie można używać zbyt dużych dywanów (najlepiej oczywiście wcale), najlepiej zapomnieć o wykładzinach i wybierać tylko takie meble, które stoją na własnych nóżkach, a nie na podłodze.

Zostaw komentarz

  • Ocena