Wiadomo, że altana w ogrodzie to miejsce wielu spotkań towarzyskich i rodzinnych, a także ważny punkt w całej aranżacji ogrodu.
Własna altana ogrodowa
Właścicielem altany ogrodowej można stać się na kilka sposobów, które różnią się między sobą przede wszystkim ceną, nakładem kosztów i pracy:
- zakup gotowej altany i samodzielny montaż,
- samodzielne montowanie według własnego projektu,
- zlecenie całości prac firmie zewnętrznej.
Ten ostatni wariant jest zdecydowanie najbardziej kosztowny. Znacznie tańsze jest zakupienie gotowych elementów altany i samodzielne ich zamontowanie. Do wyboru jest wiele wariantów, które będą odpowiednie do aranżacji ogrodu i funkcji, które ma spełniać altana. Najtańszym, ale najbardziej pracochłonnym sposobem jest samodzielne wybudowanie altany, do 35 m2 nie wymaga zezwolenia budowlanego.
Więcej altan ogrodowych znajdziesz na Produktyogrodowe.pl
Sprawą najważniejszą jest wybranie odpowiedniego terenu i jego przygotowanie:
- oznaczenie obrysów,
- wykonanie słupków fundamentowych (przy lekkich konstrukcjach,
- wykonanie płyty fundamentowej (konstrukcje cięższe).
Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna i niezależna od strefy zamarzania. Trzeba pamiętać, że konstrukcja drewniana nie może bezpośrednio stykać się z ziemią lub betonem, musi być zakotwiona na elementach metalowych. Kolejne etapy to układanie podłogi i stawianie ścian. Jeżeli wykonane są z drewna to trzeba pamiętać o jego odpowiedniej impregnacji, zapobiegnie to odkształceniom pod wpływem czynników atmosferycznych.
Najważniejszym elementem decydującym o sukcesie wykonania własnej altany ogrodowej jest właściwe poziomowanie i pionowanie ścian. To zapewni prawidłowy montaż okien i drzwi. Oczywiście można wybrać wariant otwarty, gdzie ściany, i stolarka drewniana będą zbyteczne. Ostatnim etapem jest budowa dachu i niestety jest to kosztowny element inwestycji. Do wyboru mamy proste i tanie strzechy oraz gonty, ale równocześnie są one nietrwałe. Znacznie lepszym rozwiązaniem są dachówki. Oczywiście rodzaj dachu musi być dostosowany do całości konstrukcji i jej wytrzymałości.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!