Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania?

Zakup mieszkania to duży wydatek i inwestycja na długie lata. Odbiór mieszkania to kluczowy moment podczas finalizacji zakupu naszego mieszkania. Z tego powodu powinien być wykonany z dużą uwagą i precyzją, a ewentualne błędy wyszczególnione i zgłoszone do dewelopera. Jak prawidłowo przygotować się do odbioru? Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania? Sprawdzamy.

Przydatne akcesoria

Wybierając się na odbiór mieszkania, musimy być odpowiednio przygotowani. Na samym początku warto przygotować umowę oraz plan mieszkania z wymiarami i oznaczonymi instalacjami. Kolejną ważną rzeczą będzie notes i długopis, w którym będziemy mogli zapisać ewentualne uwagi i niezgodności. Wśród niezbędnych przyrządów, które będą potrzebne podczas odbioru mieszkania, znajduje się dwumetrowa poziomica, zwana inaczej łatą. Doskonale sprawdzi się przy sprawdzaniu pionów i poziomów w mieszkaniu.

Kolejnym niezbędnym elementem jest kątownik, o ramionach długości 1 m i 0,5 m. Dalmierz laserowy i 5-metrowa miarka to narzędzia, które pomogą nam w weryfikacji konkretnych wymiarów i odległości w mieszkaniu. Kolejnym akcesorium przydatnym podczas odbioru będzie czujnik napięcia, dzięki któremu możemy sprawdzić obecność prądu w instalacji oraz działanie wyłącznika różnicowoprądowego. Warto również zaopatrzyć się w taśmę klejącą i ołówek budowlany do oznaczania usterek, a także aparat lub telefon do wykonania dokumentacji fotograficznej. Kiedy już przygotujemy wszystkie niezbędne sprzęty i nadjedzie wyczekiwany dzień odbioru, musimy być odpowiednio przygotowani, dlatego wcześniej warto przygotować listę, rzeczy, które musimy sprawdzić.

Co sprawdzić podczas odbioru?

Na samym początku sprawdźmy wielkość i rozkład pomieszczenia, za pomocą dalmierza i miarki sprawdźmy poszczególne odległości, a także wysokość pomieszczeń w kilku miejscach. Za pomocą poziomicy sprawdźmy poziomy na posadzkach i piony na ścianach. Przy pomocy kątownika zweryfikujemy poprawność kątów między poszczególnymi ścianami, a także między podłogą a ścianami. Sprawdźmy poprawność wykonania tynków, zwracając szczególną uwagę na przebarwienia i zacieki.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie stolarki okiennej i drzwiowej. Na samym początku sprawdźmy ich ilość, rodzaj i wielkość. Zweryfikujmy czy swobodnie możemy je otworzyć i zamknąć, przyjrzyjmy się rysom, zadrapaniom, przebarwieniom oraz szczelności. Z wykorzystaniem planów sprawdźmy wszystkie instalacje m.in. odpływy, woda, wentylacja, gaz, prąd, zostały doprowadzone oraz czy znajdują się w odpowiednich miejscach. Za pomocą miernika sprawdźmy, czy we wszystkich kontaktach prąd został prawidłowo doprowadzony, z kolei przy pomocy żarówki sprawdzimy poprawność działania opraw świetlnych.

Jednym z ostatnich kluczowych elementów na liście kontrolnej podczas odbioru mieszkania jest sprawdzenie ilości grzejników, ich wielkości oraz prawidłowego rozmieszczenia. Jeśli to możliwe sprawdźmy również, czy grzeją równomiernie na całej powierzchni i nie są zapowietrzone.

Jeśli kupione przez nas mieszkanie wyposażone jest w balkon lub taras, warto sprawdzić, czy stan ich wykończenia jest zgodny z umową oraz, czy spadek posadzki umożliwia swobodny odpływ wody. Wszystkie ewentualne wady dokładnie zapisujemy oraz wykonujemy dokumentację fotograficzną, pamiętajmy, aby zostały one wpisane do protokołu zdawczo-odbiorczego, wraz z terminem usunięcia usterek. Kupując nowe mieszkania w Olsztynie możecie skorzystać z fachowej pomocy firm zajmujących się odbiorami mieszkań.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz