Uciążliwe klimakterium – jak postępować?

Występująca u kobiet menopauza to powolne zmiany, które zachodzą w organizmie, a których skutkiem jest zakończenie okresu płodnego. Uderzenia gorąca czy też nieregularna miesiączka to tylko niektóre z uporczywych objawów obecne podczas klimakterium, które mogą towarzyszyć nam nawet przez lata. Ale jak najlepiej radzić sobie w przypadku ich wystąpienia?

Uciążliwe klimakterium – mit czy prawda?

Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, problemy z zasypianiem – to tylko niektóre z objawów uciążliwej menopauzy. Warto jednak wiedzieć, że każda kobieta przechodzi ten czas zupełnie inaczej. Niektóre symptomy mogą być zauważalne częściej, inne natomiast nigdy nie występują. Zależne jest to także od tego, czy do tej pory obecne były problemy z gospodarką hormonalną oraz jaki tryb życia prowadzimy. Jeżeli nie dbamy o swoje zdrowie – czyli nie trzymamy się zdrowej diety, nie uprawiamy sportu, zapominamy o nawadnianiu organizmu i sięgamy po używki – to istnieje większe prawdopodobieństwo, że podczas przekwitania nie będziemy czuć się dobrze.

Ile zazwyczaj trwa klimakterium?

Jako że każda kobieta przechodzi klimakterium zupełnie inaczej, tak też okres jego trwania bywa niejednorodny. Czasami uporczywe dolegliwości jak uderzenia gorąca czy wahania nastroju pojawiają się głównie na początku, by z czasem zaniknąć. Szacuje się jednak, że zazwyczaj menopauza trwa około dziesięciu lat, ale niekiedy bywa to nawet dwanaście czy czternaście lat. Reagować należy szczególnie wtedy, jeżeli proces ten zaczyna się zbyt wcześnie, czyli po trzydziestym roku życia. Może to wskazywać, że nasz organizm zmaga się aktualnie z poważnymi problemami.

Uderzenia gorąca i inne objawy – jak sobie z nimi radzić?

Podczas klimakterium możemy stosować zarówno domowe sposoby, jak i skorzystać z wiedzy posiadanej przez specjalistów. Zawsze zalecany jest kontakt z lekarzem, który pomoże nam w ocenie aktualnego stanu zdrowia. Zdarza się bowiem i tak, że objawy podobne do menopauzy występują u nas bardzo wcześnie, jednak w rzeczywistości są symptomami jednej z chorób, która może pojawić się tuż przed czasem przekwitania.

Specjalista pomoże także w poradzeniu sobie z takimi objawami, na które nie działają dotychczasowe, domowe sposoby. Jak radzić sobie z samopoczuciem podczas klimakterium? Przede wszystkim wybierzmy zdrowy styl życia. Spożywajmy posiłki, które dostarczają nam najważniejsze składniki odżywcze, w tym także te, których może nam brakować w czasie menopauzy. Specjaliści zalecają, aby na naszym talerzu nie brakowało owoców i warzyw, ale również nasion roślin strączkowych czy orzechów. Dieta powinna być jednak niskokaloryczna i o niskim indeksie glikemicznym.

Na takie dolegliwości jak bezsenność czy uderzenia gorąca pomaga często picie naparów. Najczęściej wybierane są mieszanki i herbaty, które zawierają szałwię, ale także liście porzeczki. W czasie dnia można też napić się wywaru z dodatkiem żeń-szenia. Pomoże również regularne uprawianie sportu. W bardzo trudnych przypadkach lekarz może przepisać leki na receptę, które pomogą nam się wyspać.



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz