Co zawiera świadectwo energetyczne i na co może wpływać?

Świadectwo energetyczne, czy też certyfikat energetyczny nie są dokumentami łatwymi do odszyfrowania przez osoby nie będące specjalistami. W tym artykule dowiesz się co nieco na temat prawidłowego odczytywania takiego dokumentu, a dokładniej, jakie dwa najważniejsze wskaźniki na nim znajdziesz i co sprawia największe kłopoty tak zwanym zwykłym użytkownikom.

Reklama

Zacznijmy od tego, co zawiera świadectwo energetyczne. Otóż, z założenia ma tam być informacja na temat zapotrzebowania na tak zwaną nieodnawialną energię pierwotną (EP) i końcową (EK). No tak, ale co to znaczy? Czytaj dalej. Energia pierwotna to wskaźnik wyrażający ilość energii, jaka musi zostać dostarczona do budynku, żeby pokryć jego grzewcze zapotrzebowanie, przygotowanie wody ciepłej użytkowej, wentylację i chłodzenie, a także prace różnego typu napędów. Wskaźnik ten mówi zatem ile trzeba na przykład wydobyć węgla, aby zaspokoić powyższe potrzeby grzewcze. Wskaźnik ten umieszcza się w centralnym miejscu świadectwa.

Z kolei wskaźnik energii końcowej (EK) to ilość energii, którą się kupuje i jest nieco mniej wyeksponowany niż wskaźnik EP. Wskaźnik ten mówi nam ile energii potrzeba, aby corocznie ogrzać budynek/mieszkanie, przygotowania ciepłej wody w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni budynku/mieszkania. Jest to po prostu wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową. Jego obliczenie jest zawile, a sama prezentacja skomplikowana.

Certyfikat energetyczny teoretycznie może mieć wpływ na wartość nieruchomości, której dotyczy. Wynika to głównie z ryzyka błędnej interpretacji wskaźników ze względu na to, że niewiele osób posiada odpowiednią wiedzę na ich temat. Sam sposób prezentacji informacji również nie jest idealny i zwykłym użytkownikom – osobom (niespecjalistom) zamierzającym kupić, czy też wynająć dom, może sprawiać kłopoty. Stąd też warto korzystać z doradztwa specjalistów, aby uniknąć nieprzyjemnych nieporozumień, które (nie ma co ukrywać) mogą sporo kosztować – w końcu zakup domu to nie byle co.

Stopka autorska: Certyfikat energetyczny – http://www.paszportenergetyczny.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=40&Itemid=12