Czy leki uspokajające z grupy benzodiazepin uzależniają?

Na tak zadane pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, równie dobrze można by zapytać, czy alkohol uzależnia, wiedząc, że wśród nas jest tak wielu alkoholików. Najbliższa prawdzie, w obu przypadkach, moim zdaniem będzie taka odpowiedź, że obie substancje niektórych uzależnią, a innych nie., zależy to od różnych czynników, w tym od predyspozycji osobistych do nałogów danego człowieka.

Reklama

Obecnie psychologia mówi o psycho-bio-społecznych uwarunkowaniach mających predysponować daną osobę do podatności dla rozwoju wszelakich uzależnień. Na podstawie własnych doświadczeń i informacji wyniesionych z swojej terapii ja rozumiem to tak, że mowa tu o psychice, przekonaniach kluczowych, wyniesionych z domu rodzinnego, rodzaju osobowości, jakiegoś jej zaburzenia powstałego np w relacjach z rodzicami, opiekunami, rówieśnikami..itd, o pewnych uwarunkowaniach biologicznych, genetycznych, budowie i konstrukcji Centralnego Układu Nerwowego (CUN), temperamencie itd., jak również o uwarunkowaniach społecznych, np. w jakim środowisku dorastaliśmy i żyjemy obecnie, co się nam przytrafiło w życiu (traumy), problemy z jakimi się borykamy i czy potrafimy radzić sobie z nimi w zdrowy, konstruktywny sposób, czy też nie (?).

Lekomania, w tym konkretnym przypadku  uzależnienie od leków uspokajających (benzodiazepin) oraz niebenzodiazepinowych środków nasennych o zbliżonym działaniu, to problem istniejący nie od dziś, lecz do tej pory mało nagłaśniany, coraz częściej staje się utrapieniem dla wielu ludzi. Benzodiazepiny to leki o szerokim spektrum działania, począwszy od przeciwlękowego, sedatywnego, po miorelaksacyjne, przeciwdrgawkowe, na amnestycznym i nasennym działaniu skończywszy, lecz niewłaściwie, zbyt długo (miesiące, lata) stosowane mogą stać się przyczyną rozwoju silnego uzależniania fizycznego i psychicznego u pewnych osób.

Postęp cywilizacji, zwiększenie oczekiwań, aspiracji człowieka w stosunku do siebie, nie zawsze idące w parze z jego własnymi możliwościami, pośpiech, pogoń za karierą, pieniędzmi, rywalizacja pomiędzy ludźmi, stają się często powodem silnego stresu, wielu frustracji oraz rozwoju różnych zaburzeń na tle psychicznym (nerwic, depresji, bezsenności). Zapominamy o dystansie do siebie, do tego co materialne, pomijamy inne swoje, ważne potrzeby, nie dbamy o higienę swojego życia

Coraz więcej z nas poszukuje cudownej tabletki, na coś czego tabletkami nie da się wyleczyć, co wymaga zastanowienia się, przyjrzenia się z boku, interwencji kogoś kto zna się na psychice ludzkiej i na mechanizmach psychologicznych, przepracowania pewnych spraw (psychoterapia). Szukamy natychmiastowej ulgi, szybkiej pomocy, co jest rzeczą ludzką i naturalną, lecz w sferze, o której mowa leczenie trwa znacznie dłużej, wymaga czasu i cierpliwości.

Stopka autorska: Lekomania – uzależnienie od leków uspokajających (benzodiazepin) – http://lekomaniablog.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz