Otręby – za, a nawet przeciw

Otręby to produkt spożywczy, który w ostatnich latach zrobił dużą karierę. Ze względu na duża zawartość błonnika, witamin i składników mineralnych otręby są polecane jako składnik zdrowej diety człowieka, w tym także tego, który się odchudza. Zawarty w otrębach błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym, dając uczucie sytości i zabezpieczając przed nadmiernym spożyciem jedzenia. Dodatkowo błonnik jest często nazywany miotełką, która czyści nasz przewód pokarmowy z resztek jedzenia, przyczyniając się do lepszego metabolizmu i trawienia pokarmów.

Reklama

zbożeMówi się też o profilaktycznej wartości otrąb, które mogą chronić organizm przed nowotworami żołądka czy jelita grubego. Otręby mają korzystny wpływ na poziom cholesterolu w organizmie, oczyszczają go z toksyn, regulują ciśnienie tętnicze.

Ponieważ każdy rodzaj otrąb ma inne wartości, warto kupić więcej typów, np. otręby pszenne, żytnie, owsiane, orkiszowe i pomieszać je ze sobą. Dzięki temu ten dodatek do naszej zdrowej diety będzie jeszcze wartościowszy.

Do czego można dodać otręby?
– do jogurtu z owocami
– do ciast i innych wypieków
– do naleśników
– do pasztetów warzywnych
– do panierowania mięsa
– do ciasta na pizzę

Ostrożność

Ważne żeby otręby wprowadzać do swojej diety stopniowo, bo zbyt duża ilość może nam zaszkodzić. Nadmiar błonnika nie jest wskazany, bo może prowadzić do zaparć, biegunek i podrażnień jelita. Dlatego na początek dietetycy mówią o bezpiecznej ilości 2-3 łyżeczek otrąb spożywanych w ciągu dnia, rozdzielonych na 2, 3 porcje. Spożywając otręby żytnie, pszenne, orkiszowe, owsiane czy jakiekolwiek inne, trzeba pamiętać też o piciu dużej ilości wody, aby ustrzec się przed zaparciami (otręby absorbują wodę).

Żeby te plusy nie przysłoniły nam minusów

Minusem otrąb jest obecność w ich składzie kwasu fitynowego, zmniejszającego wchłanianie między innymi wapnia i żelaza. Dlatego warto pomyśleć o zwiększonej ilości spożywanych produktów zawierających te pierwiastki, aby zapobiec ewentualnym niedoborom wynikającym z regularnego stosowania otrąb.

Pod rozwagę

Biorąc pod uwagę powyższe zastrzeżenia, trzeba poważnie rozważyć stosowanie otrąb w swojej codziennej diecie, i wprowadzać je do swojego jadłospisu z rozwagą. Pamiętajmy, że błonnik, witaminy i składniki mineralne znajdziemy także w różnego rodzaju innych produktach żywnościowych, warzywach, orzechach, nasionach, płatkach itd. Niekoniecznie musimy wybierać akurat otręby, zwłaszcza, jeśli nie zachwyca nas ich smak, nie ma sensu się do niczego zmuszać.

Stopka autorska: otręby pszenne – http://tshpolmar.pl/otreby-pszenne-i-zytnie

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz