Czy projektant wnętrz jest tak naprawdę potrzebny?

Piękne wnętrze może być zasługą pracy projektanta, ale wcale nie musi. Usługi projektowania wnętrz nadal nie są tak bardzo popularne w Polsce, chociaż widać, że biur jest coraz więcej i dużo osób woli powierzyć aranżację specjalistom. Niestety, minusem dla przeciętnego Kowalskiego jest przede wszystkim cena.

Reklama

projektowanie wnętrzKażdy chce z pewnością mieszkać w takich wnętrzach, które odzwierciedlają jego gust. W niektórych nie czujemy się zbyt dobrze, na przykład wielbiciel minimalistycznego stylu na pewno nie wystawi wysokiej oceny wnętrzom tradycyjnym z dalekowschodnimi inspiracjami, które bazują na dużej liczbie detali i drobiazgów. Dlatego wtedy, gdy pojawia się okazja do wprowadzenia się do nowego mieszkania czy też remont dom lub pokoju, pojawia się pytanie – czy projektować samemu, czy wszystko pozostawić w rękach specjalistów?

Projektowanie nie jest trudne, ale…

Do przygotowania własnego projektu wnętrza nie potrzebne jest wiele – wystarczy w wielu przypadkach tylko kartka papieru, ale wtedy, gdy do zadania chce się podejść profesjonalnie, można wybrać specjalny program komputerowy przeznaczony do tego celu. Aplikacje dostępne są do pobrania za darmo z internetu lub można skorzystać z tych działających online. Często są to programy należące do różnych firm, dlatego w katalogu znajdzie się ich umeblowanie, płytki czy farby, żeby przygotować na tej podstawie wizualizację przyszłego wnętrza.

Problem może pojawić się wtedy, gdy trzeba będzie zakupić materiały. Tych jest mnóstwo i bogactwo wzorów i kolorów może być nieraz przekleństwem. Dopasowanie ich do siebie tak, aby współgrały i wyglądały spektakularnie, może być nieraz zadaniem ponad siły. Właśnie tutaj do pracy przyda się projektant, który będzie mógł przygotować różne zestawienia materiałów i zaprezentować je klientowi. To on posiada próbniki i profesjonalne programy komputerowe do projektowania wnętrz, dlatego przygotowane przez projektanta wizualizacje są znacznie bliższe rzeczywistego rezultatu.

Ile kosztuje projektowanie wnętrz?

Jak zostało wcześniej wspomniane, projektowanie wnętrz nie należy niestety do zbyt tanich. Przeważnie trzeba liczyć się z wydatkiem około 80 złotych za metr kwadratowy. Wtedy, gdy chce się zamówić usługi dodatkowe, trzeba dopłacić. Oczywiście, nie trzeba kupować od razu całego projektu wykonawczego, ponieważ można zamówić projekt koncepcyjny, który włącza pomysły na wykonanie wnętrza, czyli jego koncepcję. Dla tych, którzy nie chcą męczyć się z pracami wykończeniowymi samodzielnie i doglądać, czy wszystko jest zgodnie z planem, dostępna jest także usługa nadzoru autorskiego – wtedy to projektant będzie dbał o to, aby efekty były optymalne.

 Stopka autorska: projektowanie i aranżacja wnętrz www.architektura-wnetrze.pl