Wiedzę oraz umiejętności niezbędne do prowadzanie działalności gospodarczej w transporcie drogowym potwierdza certyfikat kompetencji zawodowych. Jest on dokumentem zaświadczającym o zdobyciu odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz predyspozycjach osoby, która go uzyskała. Szkolenie pozwalające zdobyć ów dokument nie jest jednak przeznaczone tylko dla przyszłych właścicieli firm transportowych, ale także dla osób pragnących uzyskać licencję na krajowy i międzynarodowy przewóz towarów, a także dla wszystkich tych, którzy pełnią funkcje osoby decyzyjnej w przedsiębiorstwie o określonym wyżej profilu. Prościej mówiąc obowiązek uzyskania certyfikatu spoczywa na prezesie, członkach zarządu oraz przedsiębiorcy (jeśli jest osobą fizyczną).
Wymagania wstępne
Pierwszym krokiem do uzyskania wspomnianego wyżej certyfikatu jest wypełnienie oraz złożenie odpowiedniego formularza. Bardzo ważne jest również nastawienie i świadomość, że sporo wolnego czasu będziemy musieli poświęcić na samodzielne przygotowanie się do egzaminu. Oczywiście, im trafimy na lepszy kurs, tym mniej indywidualnej pracy przed nami. Czym więc kierować się przy wyborze szkoły oferującej uzyskanie takich uprawnień? Przede wszystkim renomą! Fora internetowe pełne są informacji na ten temat, warto także zasięgnąć opinii wśród osób, które egzamin mają już za sobą. Należy też zwrócić uwagę na materiały oferowane przez szkołę – czy są one kompletne, aktualne oraz wyczerpująco prezentują dane zagadnienie, a szkoleniowcy to specjaliści z najwyższej półki, tacy jak np. ze szkoły MANEWR.
Szkolenie i jego zakres
Sam kurs to wieloetapowe szkolenie z bardzo różnych dziedzin takich jak prawo, zarządzanie czy bezpieczeństwo. Składa się ono z ośmiu etapów:
1. prawo cywilne – główna tematyka to specyfikacja zawierania umów, zajmowania się reklamacją oraz zwrotami towarów,
2. prawo handlowe – jaką strukturę powinno mieć przedsiębiorstwo; co należy do obowiązku przewoźnika i jakie formalności powinien dopełnić przedsiębiorca,
3. prawo pracy – dotyczy zakresu świadczeń, jakie pracodawca powinien zapewnić pracownikom,
4. prawo podatkowe – głównie jego gałąź w transporcie,
5. przedsiębiorczość w biznesie transportowym – planowanie i dysponowanie budżetem, działania reklamowe, marketing oraz PR,
6. prawo obowiązujące w UE – określające normy techniczne, homologacje, obciążenia czy poziom dopuszczalnego hałasu,
7. bezpieczeństwo pracy, ruchu drogowego itp.
Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych
Instytut Transportu Samochodowego organizuje oraz przeprowadza egzamin państwowy. Składa się on z dwóch części – pierwsza z nich to trwający dwie godziny test zawierający 64 pytania. Druga to zadanie egzaminacyjne składające się z dwóch przykładów praktycznych do rozwiązania, obejmujących w każdym z przykładów po dwa pytania. Jeden z przykładów zawsze dotyczy znajomości zagadnień dotyczących czasu pracy kierowców, na których opracowanie mamy 120 minut.
Pozytywne zdanie egzaminu gwarantuje otrzymanie certyfikatu kompetencji zawodowej. Szkoleniowcy z placówki MANEWR podsumowują: Decydując się na szkolenie na Certyfikat Kompetencji Zawodowych dla Przewoźników i Spedytorów w transporcie drogowym, uzyskujesz doświadczenie i wiedzę konieczne do prowadzenia firmy przewozowej.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!