Jak sprzedać działkę?

Decyzja o sprzedaży działki wiąże się z szeregiem czynności wymagających odpowiedniego przygotowania. Chcąc tego dokonać należy zdobyć choćby elementarną wiedzę z zakresu obrotu nieruchomościami. Jak więc zatem zabrać się do tego, aby szybko dokonać finalizacji sprzedaży po godziwej cenie i należycie dopełnić formalności?

Reklama

Wyceny nieruchomości można dokonać samodzielnie, jednak aby dać możliwość negocjacji zainteresowanym, cena podana w ogłoszeniu powinna być nieco wyższa. Portale internetowe publikujące ogłoszenia wynajmu, kupna i sprzedaży nieruchomości umożliwiają edycję ogłoszenia, co może uczynić je bardziej atrakcyjnym dla odwiedzających stronę. Jeżeli nasze ogłoszenie zostało puszczone już w obieg, do naszych obowiązków należy odbierać telefony i odpowiadać mailowo, zgłaszającym się do nas zainteresowanym. Oprócz tego potencjalni kupcy mogą oczekiwać, że udamy się z nimi osobiście na miejsce, aby obejrzeć lokalizację i porozmawiać o naszej ofercie w cztery oczy. W natłoku codziennych obowiązków może to być szczególnie uciążliwe, dlatego kompleksowymi usługami na rynku nieruchomości zajmują się agencje nieruchomości, takie jak np. Wigro-Groszyk. Jest to profesjonalna firma zajmująca się obrotem nieruchomościami, której pracownicy w naszym imieniu będą sprawować nadzór nad sprzedażą nieruchomości.

Chcąc ustalić jak najbardziej adekwatną cenę, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. W pierwszej kolejności warto sprawdzić podobne oferty w prasie i internecie, dzięki czemu będziemy wiedzieć na jakim poziomie kształtują się ceny poszczególnych rodzajów gruntu. Powinno się także wziąć pod uwagę inne uwarunkowania, takie jak to czy znajdują się na niej budynki gospodarcze, czy jest „uzbrojona” – tzn. czy są tam poprowadzone podstawowe media oraz na ile atrakcyjna jest lokalizacja działki. Istotny jest także kształt działki jej wielkość i sąsiedztwo. Do ogłoszenia warto dodać atrakcyjne zdjęcia nieruchomości oraz ciekawych miejsc, które znajdują się w okolicy (np. jeziora, zabytki, instytucje użyteczności publicznej).

Każdy sprzedający powinien zawczasu przygotować dokumenty potrzebne przy transakcji, dzięki czemu znacznie szybciej i sprawniej będzie można ją przeprowadzić. Są to: akt własności gruntu oraz wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego terenu.
Akt własności, poza informacją o tym kto jest prawnym właścicielem gruntu, informuje także o dokładnej wielkości działki i znajdujących się na niej obiektach. Akt własności powinniśmy mieć w swoich dokumentach, jeśli jednak z jakiegoś powodu nie posiadamy go, należy złożyć wniosek o jego wydanie do właściwego Sądu Rejonowego. Natomiast po wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego trzeba udać się do miejscowego urzędu gminy. Znajdziemy w nim informacje o przeznaczeniu działki (budowlana, rekreacyjna, leśna) oraz jaki rodzaj budynku może na niej stanąć.

Pamiętajmy, że dobre, szczegółowe ogłoszenie daj nam duże szanse na szybkie znalezienie osób potencjalnie zainteresowanych nabyciem naszej działki. Wszystkie formalności i czynności związane ze sprzedażą nieruchomości są bardzo czasochłonne, dlatego warto zlecić je profesjonalistą (np. z agencji nieruchomości Wigro-Groszyk), którzy nie tylko przygotują interesujące ogłoszenie, ale również pomogą w przeprowadzeniu transakcji kupna-sprzedaży, od początku do końca.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz