Czym jest metodyka Information Technology Infrastructure Library?

Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się w całej gospodarce. Jej znaczenie dla życia codziennego ludzi na całym świecie jest ogromne. Dlatego również tematy związane z tą branżą rozwijają się w ostatnich latach perfekcyjnie. Jedną z istotnych kwestii związanych z tą tematyką jest ITIL, którego historia sięga lat 80-tych minionego wieku.

Reklama

itOkreślenie pojęcia ITIL nie będzie proste. Jest to bowiem temat, w którym w ogólności zawierają się wszelkie zalecenia dla osób oferujących usługi informatyczne. Ma to być więc pewien zakres wskazówek, które będą określały jak powinna funkcjonować branża IT, by zadowalała klientów a jednocześnie, by dobrze się rozwijała. Do tej pory opublikowano trzy wersje zaleceń ITIL, które są skondensowane w ramach swego rodzaju kodeksów. Umieszczone tam zostają wszystkie kluczowe zalecenia, które powinny zostać wykorzystane w czasie zarządzania projektami związanymi z branżą IT. Obecnie znak towarowy ITIL został zarejestrowany i może być wykorzystany jedynie za pozwoleniem jego twórców. Jednocześnie branża ta stale się rozwija i zyskuje sobie klientów zarówno wśród odbiorców komercyjnych (przedsiębiorstwa, banki, firmy komputerowe) jak i niekomercyjnych (jednostki rządowe).

Coraz większe znaczenie jakie zyskuje sobie branża IT i powiązane z nim projekty ITIL sprawia, że coraz ważniejsza zastaje się metodyka zrządzania projektami związanymi z tym tematem. W tej chwili pojawia się wiele kierunkowych szkół, gdzie kształceni są specjaliści, którzy będą mogi zajmować się kwestiami związanymi z projektami ITIL. Metodyka zarządzania projektami Information Technology Infrastructure Library, staje się jednym z najbardziej dochodowych zawodów na całym świecie. Rola branży IT jest bowiem ogromna a osoby, które potrafią nią dobrze kierować stoją na szczycie współczesnej piramidy osób wpływowych. Należy więc podkreślić, że formy zarządzania projektami ITIL to jedna z najlepiej rozwijających się branży, w której działa coraz więcej osób posiadających kierunkowe wykształcenie. Dzięki nim poszczególne przedsiębiorstwa mogą rozwijać swoją działalność i zdobywać silniejszą pozycję wobec własnych konkurentów, którzy również starają się działać w danej branży. Prawdziwy sukces mogą odnieść jednak tylko te osoby, które działają w zgodzie z ITIL oraz mają solidnych fachowców, którzy znają się na zarządzaniu projektami, które podsuwa kodeks dla działów informatyki.

Źródło: ITIL – inprogress.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz