Spływy kajakowe Czarną Hańczą

Czarna Hańcza i Kanał Augustowski, to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce, biegnący prawie w całości przez obszary rozległej Puszczy Augustowskiej. Wymarzony dla tych, którzy pragną spędzić kilka dni w miejscach, gdzie króluje natura. 

spływ kajakowySpływ rozpoczynamy w miejscowości Stary Folwark, w górnej części przemierza Wigierski Park Narodowy – z pięknie położonym kompleksem poklasztornym w Wigrach. Z jeziora Wigry wypływamy na Czarną Hańczę. Rzeka meandruje wśród wysokich szuwarów i podmokłych brzegów. Często odnosi się wrażenie, że przeciska się przez roślinność przybrzeżną, nawodną i podwodną, porastającą chwilami cały nurt.

Za wsią Wysoki Most, Czarna Hańcza wpływa do Puszczy Augustowskiej (drugiego co do wielkości w kraju kompleksu leśnego). Prąd rzeki staje się bystry. Wszędzie widać ślady działalności bobrów, które czują się tu prawdziwymi gospodarzami. W miejscowości Rygol pożegnamy Czarną Hańczę, która łączy się z zabytkowym Kanałem Augustowskim -dziełem inż. Ignacego Prądzyńskiego, uznanym za zabytek polskiej myśli architektury hydrotechnicznej.

Po trasie mijamy system śluz (w tym jedną dwukomorową w Paniewie), piękne strażnice kanałowe, zharmonizowane z krajobrazem tajemniczej Puszczy Augustowskiej. W dalszej części płyniemy przez piękne i duże jezioro Studzieniczne. Spływ kończymy w Przewięzi. Trasa spływu liczy około 75 km, z czego 20 po wodzie stojącej (jeziorami i Kanałem Augustowskim).

Jest niezbyt trudna, dostępna dla początkujących. Rzeka szeroka o dosyć szybkim nurcie. Malownicze jeziora, o bogato rozwiniętej linii brzegowej z dużą ilością zacisznych zatoczek, dają możliwość wyboru dogodnych do wypoczynku miejsc praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Szlak uatrakcyjniony dodatkowo śluzowaniami jest naprawdę atrakcyjny i można go wielokrotnie przemierzać.

Zapewniamy Cię, że długo wspominać będziesz tutejszy, wspaniały klimat i chętnie tu kiedyś powrócisz aby zasmakować ciszy, powiewu wiatru i niezapomnianych zachodów słońca nad złocistą taflą jeziora.

Stopka autorska: kajaki-suwalszczyzna.pl – spływy kajakowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz