Czym różni się dzianina od tkaniny?

Bardzo często w języku potocznym zamiennie używamy nazw tkanina i dzianina, podczas gdy oznaczają zupełnie coś innego. Obie są materiałami, ale mają inne zasady produkcji. Jak sama nazwa wskazuje, dzianina jest dziana, zaś tkanina tkana. Jakie występują różnice pomiędzy dzianinami i tkaninami?

Reklama

Proces produkcji tkanin i dziania

Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania ze sobą przynajmniej dwóch systemów nitek – włókien różnego pochodzenia, pod kątem 90 stopni, czyli pod kątem prostym. Pomiędzy napiętymi nitkami osnowy przeciągana jest od jednego brzegu tkaniny do drugiego nitka wątku.

Dzianina powstaje w procesie dziania, czyli formowania oczek z jednej lub wielu nitek, które są wzajemnie łączone, przez co powstaje powierzchnia materiału. Dzianinę między innymi można wydziergać na drutach, a charakteryzuje się ona tym, że w przeciwieństwie do tkaniny nie ma w niej dwóch przecinających się ze sobą nici. Istnieją różne sploty i sposoby dziania tego materiału.

Co wybrać – dzianinę czy tkaninę?

Dzianina ma wiele zalet, ale niestety nie jest pozbawiona i wad. Najczęściej szybciej się ją wytwarza niż tkaninę, choć przy dzisiejszym stopniu zaawansowania produkcji odzieżowej nie do końca tak się dzieje. Nowoczesne maszyny powalają na ekonomiczną produkcję zarówno dzianin, jak i tkanin. Rzadko kiedy są one wykonywane ręcznie. Jeśli już, to warto zainwestować w taki materiał, ponieważ jest to wysokiej jakości dzianina. Np. sklep Odonati oferuje tkaniny i dzianiny importowane z Włoch, które charakteryzują się mocnym splotem, fakturą, kolorami i deseniem.

Dzianiny są miększe i bardziej elastyczne od tkanin, co przekłada się na wygodę noszenia oraz na to, że lepiej będą prezentować się w charakterze sukienki, czy bluzki na ciele. Różnorodność faktur i wzorów dzianin jest tak duża, że zawsze można znaleźć coś dla siebie, a nawet te same modele ubrań wykonane z różnych dzianin będą wyglądać kompletnie odmiennie.

Jeśli szukamy materiału ciepłego, który zapewni nam komfort termiczny zimą, lepiej wybrać tkaninę, która daje także ochronę przed wiatrem i mrozem. Dzianina jest znacznie bardziej przewiewna, zatem sprawdzi się latem. Większą trwałością charakteryzuje się tkanina, ponieważ nie jest podatna na wyciąganie się nitek w takim stopniu, jak materiały powstające w procesie dziania. Dzianinę przyjemnie się nosi, dopasowuje się ona do kształtów ciała i łatwo rozciąga, co nie zawsze będzie jej zaletą.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz