Dachówka cementowa i ceramiczna, którą wybrać?

Dach to górna, najwyższa część budynku, mająca za zadanie przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi. Jednak oprócz swej klasycznej roli, stanowi on także zwieńczenie domu, jest jego wizytówką. Dlatego też bardzo często kładzie się nacisk, aby oprócz solidności był również estetyczny.

Reklama

W przypadku przykryć dachowych na rynku mamy dominację dwóch rodzajów dachówek – ceramicznych oraz cementowych. Każda z nich posiada swoje zalety jak i wady, lecz w głównej mierze to od samego inwestora zależeć będzie na którą z nich się zdecydować.

Jeśli chodzi o dachówki ceramiczne to są one najczęściej wybieranym materiałem do pokrycia dachów. Chociaż krąży opinia, że jest to dość drogie rozwiązanie to jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli o bardzo zróżnicowanych cenach. Ważnym atutem ceramicznego typu dachówek jest prostota ich montażu, co znacznie przyczynia się do zmniejszenia kosztów budowy dachu. Przy tym warto pamiętać, iż nie wymagają one późniejszej konserwacji. Z kolei dzięki stosunkowo niewielkim wymiarom dachówki ceramiczne są produktem bardzo uniwersalnym. Można je stosować na dachach o bardzo skomplikowanej formie geometrycznej. Sprzedawcy z top-dach.com.pl zwracają uwagę na jeszcze jedną, istotną cechę tych dachówek – duża masa dachówki, około 45kg/m2, jest w tym przypadku dodatkowym atutem, gdyż świetnie wygłusza wszelkiego rodzaju hałasy na poddaszu, takie jak np. odgłosy padającego deszczu, szumy z ulicy, szczekanie psów i inne dźwięki dobiegające z zewnątrz. Po położeniu ceramiki będziemy mieli pewność, że do naszego domu nie dostaną się niechciane odgłosy. Istotnym również jest fakt, że w przypadku uszkodzenia takiej dachówki nie ma konieczności korzystania z ciężkiego specjalistycznego sprzętu bądź rozbierania sporej części dachu. Wystarczy jedynie wymienić wadliwą dachówkę na nową.

Duża ilość modeli dachówek ceramicznych, jak i bardzo szeroka paleta barw czynią je doskonałym materiałem dla budynków o tradycyjnej architekturze oraz tych nowoczesnych. Jest to również materiał wyjątkowo trwały. Jeśli zostanie właściwie ułożony może cieszyć wiele kolejnych pokoleń mieszkańców.

Obok dachówek ceramicznych, dużym zainteresowaniem cieszą się ich cementowe odpowiedniki. Są one wykonane z barwionej masy cementowej, pomalowanej następnie farbą akrylową. Sprawia to, że wyglądem nie odbiegają zbytnio od tych wykonanych z ceramiki.

Dachówki cementowe stosuje się najczęściej w przypadku, gdy kąt nachylenia dachu wynosi od 22° do 65°. Najistotniejszą cechą  tego rodzaju dachówek jest ich cena. Jest ona zdecydowanie niższa, od cen większości modeli ceramicznych, przy tym nie ustępują im jakościowo. Modele betonowe uznawane są za poszycia ciężkie, trwałe, mrozoodporne i niepalne. Cięższe pokrycia dachowe  gwarantują lepsze wyciszenie, niż  pokrycia lekkich. Fachowcy z top-dach.com.pl podkreślają, że do tego rodzaju dachówki stosuje się dodatkowo specjalistyczne pokrycia akrylowe. Dzięki temu wyroby te cechują się zwiększoną mrozoodpornością, jednocześnie skuteczniej chronią przed porastaniem mchów i powstawaniem wapiennych wykwitów. Jeśli dachówka wykonana jest z dobrej jakości produktów to jej użytkownik będzie mógł się cieszyć szczelnym i odpornym na warunki atmosferyczne dachem przez wiele lat.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz