Jak impregnować deski tarasowe?

W niniejszym artykule chciałbym się podzielić z Państwem informacjami na temat potencjalnych problemów z drewnianym tarasem.

Reklama

deski tarasoweOtóż dobre kilka lat temu zbudowałem samodzielnie taki taras z drewna sosnowego w moim ogrodzie. Wcześniej naczytałem się wiele informacji w Internecie i miałem nadzieję, że wykonam porządny taras, który będzie służył mi przez lata. Z materiałów, które znalazłem wynikało, że najlepiej do budowy tarasu wykorzystać drewno egzotyczne. Do wykorzystania tego typu materiału zniechęcała mnie jego cena, znacznie powyżej 100 złotych za metr kwadrat.

Zdecydowałem się na drewno sosnowe. Deska tarasowa z drewna, które jest dobrze zabezpieczone może służyć przez lata. Wracając do kondycji mojego tarasu, wszystko było dobrze przez kilka lat. Nie było śladów próchnicy ani gnicia. Dzisiaj dopiero odkryłem, że kilka desek jest poluzowanych na wkrętach i nie trzymają się wystarczająco mocno na wkrętach. Okazuje się, że kilka desek spróchniało i po prostu rozsypały się od spodniej strony tarasu. Zadaję sobie teraz pytanie co było przyczyną, czy drewno było źle zabezpieczone, czy za mała była wentylacja między legarem a deską. Mam nadzieję, że próchnica to wina złej impregnacji, bo zastosowanie systemu zapewniającego dobrą wentylację to duże koszty. Z moich badań internetowych wynika, że elementy montażowe ze stali nierdzewnej mogą kosztować nawet 70 złotych za metr kwadrat. Nie wiem ile osób stać na takie rozwiązania. Deska tarasowa z sosny to koszt około 40 złotych za m2. Być może lepiej jest wymienić deskę kilka razy niż wydawać kolosalne kwoty na egzotyki.

Jeśli chodzi o samą sosnę to mój znajomy drzewiarz podpowiedział, że najlepiej jest zapytać sprzedawcę deski w jakim środku impregnującym została zabezpieczona. Na rynku istnieją lepsze lub gorsze produkty do impregnacji. Najlepiej kiedy producent korzysta z tych najbardziej popularnych i znanych takich jak Wolman, Tanalith, Korasit. Inną ważną informacją jest ilość wtłoczonego impregnatu. Każdy zakład impregnujący drewno może nam udostępnić taką informację. We Francji na przykład ilość impregnatu na kubiku sięga nawet 16 kg. Jest to ilość, która zapewnia bezproblemowe korzystanie z drewna sosnowego do użytku zewnętrznego.

Poszukiwanie najlepszego rozwiązania na taras to trudne i czasochłonne zadanie, być może wiedza zawarta w tym artykule pozwoli Państwu uniknąć podobnych problemów.

Stopka autorska: Deska tarasowa – http://www.deskatarasowadrewnoegzotyczne.wroclaw.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 4)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Zupełnie zgadzam się z autorem, że egzotyki to stanowcza przesada w dążeniu do posiadania własnego tarasu. Natomiast bardzo ważną kwestią jest sprawa zabezpieczenia drewna przed gniciem, każdego drewna. Z tego co autor opisuje, domyślam się, że na swój taras wykorzystał drewno impregnowane ciśnieniowo, jednak moje doświadczenie związane z zabezpieczaniem drewna mówi mi, że nie jest to wystarczające. Elementy drewniane które są narażone na deszcz, śnieg, skrajne temperatury i co ważne, na ścieranie, muszą być jeszcze dodatkowo zabezpieczone. Kilka lat testów z różnymi impregnatami do drewna, nie wypadły najlepiej, owszem,zabezpieczają na kilka lat, pod warunkiem, że malowany element nie jest tarasem, ławką, stołem, na takich elementach występuje efekt ścierania i tutaj impregnaty do drewna bardzo słabo się sprawdzają a polecane również oleje wymagają bardzo częstego nanoszenia. Szukając rozwiązania tego problemu trafiłem w necie na impregnaty do kostki brukowej,wybrałem dwa, moim zdaniem najbardziej odpowiednie pod kątem ścieralności i zapytałem producentów, czy można je stosować do drewna, odpowiedź była twierdząca, więc wybrałem jeden z nich ze względu na to, iż był dostępny w różnych kolorach. Moje meble ogrodowe są nim zabezpieczone już kilka lat i patrząc na ich obecny stan, chyba będę miał spokój przez kolejne lata, z całą pewnością polecam…..

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 4 votes)

Dodaj komentarz